Şırdan stokları tükendi: Parayla da bulamıyoruz

Kentte kebaptan sonra en çok tüketilen lezzetlerden olan şırdan dolmasında stoklar bitme noktasına geldi. Her koyundan 1 adet çıkması nedeniyle kıymetli olan şırdana ilgi gün geçtikçe artıyor. Günde 2 bin 500 canlı hayvanın kesildiği kentte günlük 7 bin 500’ün üzerinde şırdan, öbür vilayetlerden getiriliyor. Talebin fazla olması, canlı hayvan kısmının azalması nedeniyle şırdanın geçen yıl 20 lira olan fiyatı yüzde 75 artarak 35 liraya kadar çıktı.

‘Parayla da bulamıyoruz’

Güven Özgülbaş (58), 37 yıldır şırdan satışı yaptığını belirterek, “Şırdan fiyatları aldı başını gidiyor. Her gün şırdan yiyen müşteri artık kalmadı. Şırdan biraz daha bu türlü giderse kuyumcu vitrinlerinde sergilenecek. Tedariğinde çok büyük ıstırap yaşıyoruz. Şu anda elimde 1 milyon lira olsa şırdan bulamam. Parayla da artık bulamıyoruz” dedi.

‘Şırdan kıtlığı bekliyoruz’

Adana Kasaplar Odası Lideri Murat Saruhan Yağmur ise kentte şırdan için 2 bin 500 canlı hayvanın kesildiğini belirterek, “7 bin 500 küçükbaşın şırdanı ise öteki vilayetlerden tedarik ediliyor. İlerleyen periyotlarda şırdan kıtlığı bekliyoruz. Şu anda şırdancılarda stok kalmadı. Hepsi bitti. Günlük olarak tüketiliyor. Artık şırdan Adanalıya yetmiyor. Fiyatları da arttı. 35 liraya satılıyor. Şayet stoklarda kasvetler yaşanmaya devam ederse fiyatı 50 liranın üzerinde olması bekleniyor” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir