Sivasspor golü neden iptal oldu? Sivasspor’un golü ofsayt mı? Galatasaray- Sivasspor maçı pozisyon ofsayt mıydı?

Süper Lig’de Galatasaray ile Sivas spor karşı karşıya geldi. Olaylı geçen maçın akabinde merak edilenler ise tartışma konusu oldu. Futbolseverler ikiye ayrılırken spor yorumcuları da yorumlarda bulundu. Merak edilenler ortasında ise Sivasspor golü neden iptal edildi? Sivasspor’un golü ofsayt mı? Galatasaray- Sivasspor maçı konum ofsayt mıydı? soruları yer aldı. İşte ayrıntılar…

SİVASSPOR GOLÜ NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Sivasspor, 50. dakikada Fredrik Ulvestad’ın golüyle maçta durumu 1-1’e getirdi. Lakin gol VAR’a takıldı. Yaklaşık 10 dakika VAR’da incelenen gol daha sonra hakem Erkan Özdamar tarafından iptal edildi. Lakin futbol kamuoyu golün iptaline dair hiçbir geçerli sebep bulamadı. Futbol yorumcuları hakemin kararını sert eleştirirken, eski hakem Deniz Çoban, yayıncı kuruluşta yaptığı yorumda, “Golün iptali yanlış. Burada skandal bir kusur mevcut. Bu kusur da VAR’ın.” tabirlerini kullandı. Bir başka eski hakem Bünyamin Gezer ise, “İzliyorum izliyorum, gol neden iptal edildi, bir şey diyemiyorum.” dedi.

Şampiyonluk yolunda Galatasaray ile çekişen Fenerbahçe’de ise taraftarlar, “Sivas’ta kara gece” etiketini toplumsal medyanın doruğuna taşıdı. İptal edilen gol için binlerce paylaşım yapılırken, Beşiktaş taraftarlarının da bu etiketi altında hakem Erkan Özdamar’a sert tenkitler yaptığı görüldü.

Futbol yorumcularının iptal edilen gol hakkında yorumları şöyle:

Bülent Yıldırım: VAR’da manzaralar hakemin kararının yanlış olduğunu göstermedikçe, VAR konuma dahil olamaz. Bu bir VAR protokolu. İspat yoksa, hakemin kararına karışamazsınız. Bence VAR, kalecinin nerede olduğunu unuttu ve yanlış yaptı. Robin Yalçın’ın sağ ayağının, kaleye daha yakın olduğunu düşünmüş olabilirler. Nelsson kale direğinde ve geride Sacha Boey de var. O da hizada olabilir. Burada ofsayt varsa, VAR çizgi çeker. Kuşku varsa, monitörde izletir. VAR, Robin Yalçın’ın ofsayt olduğunu düşünüyor lakin yanlış. Burada ofsayt yok. Baştan sona yanlış bir uygulama. Sıra dışı bir yanılgı. Olmayan bir ofsayt verildi, inanamıyorum. Bence hakem de çözemedi lakin iptal etti.

Lale Orta: VAR çağırıyorsa, delil lazım. Biz bunu göremedik. Kanıtlamadan neyi iptal ediyorsunuz? Taradım ancak ofsayt göremedim. Karar yanlış. VAR hakeminin yanlışı kadar, orta hakemin kararı da yanlış.

Fırat Aydınus: Bu durumda ofsayt yok.

Ahmet Çakar: G.Antep’te Atilla Karaoğlan’dan sonra Sivas’ta Ekrem Özdamar ağır tetikçilik yaparak aldıkları FIFA kokartlarının diyetlerini rezilce ödüyorlar. Ey Özdamar askerlik yapmadın fakat fevkalade tetikçilik yapıyorsun. Ey TFF Lideri Büyükekşi, sen bu işin neresindesin?

Bünyamin Gezer: İzliyorum izliyorum, gol neden iptal edildi, bir şey diyemiyorum.

Erman Toroğlu: Bunun neresi ofsayt? Diyelim ki ofsayt, VAR çizgisi nerede? Nereye çizdiniz abi? Bu konum unutulmazlar ortasına girecek, Galatasaray çok yara alacak.

Güntekin Onay: Burada 40 bireyiz, Sivasspor’un golünün neden iptal edildiğini hiçbirimiz anlamadık.

Feyyaz Uçar: Sivasspor’un golünü neden iptal ettiğini anlayamadık. Anlayan varsa anlatsın.

İlker Yağcıoğlu: VAR hakemi Özgüç Türkalp neden çağırdı, kimse anlamadı. 6 dakika izledi. Anlamadıysan, kararının ardında duracaksın.

OYUNCU KALECİNİN ARDINDA İSE OFSAYT OLUR MU?

Oyuncu şu konumlarda ise ofsayt değildir;

Kendi yarı alanındaysa,

  • Sondan ikinci rakip oyuncuyla birebir hizadaysa
  • Kale ile ortasında oyuncu olmamasına karşın topun gerisindeyse.
  • Ofsayt konumunda olmasına karşın, top rakip oyuncuların rastgele birinin müdahalesi sonucu kendisine gelirse
  • Ofsayta yakalanmış bir oyuncu.

Ofsayt durumundaki bir oyuncu, topun ekip arkadaşına dokunduğu yahut kadro arkadaşının topla oynadığı anda hakemin kanaatine nazaran: Oyuna müdahale ederek, rakibe müdahale ederek, bulunduğu konumdan avantaj elde ederek faal oyuna dâhil olursa ofsayt olarak cezalandırılır.

Şu formlarda ofsayt olmaz:

  • Taç atışı
  • Köşe vuruşu
  • Kale vuruşu

Kural İhlali Nedeniyle Verilen Ceza

Hücum yapan ekibin bir oyuncusu ofsayttaysa karşı gruba endirekt hür vuruş verilir ve vuruş ofsaytın olduğu noktadan kullanılır.

Oyuncu şu konumdayken ofsayttadır;

Karşı grubun kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olduğu durum.

Uluslararası Futbol Birliği Heyetinin belirlemiş olduğu kurallar ortasında mevzuya ait yazan ofsayt durumu bilgileri şu formda yer almakta;

OFSAYT NEDİR?

Ofsayt, FIFA Genel Sekreteri Urs Lins imzasıyla ülke federasyonlarına gönderilen 968 nolu sirkülere nazaran başının, bedeninin yahut ayağının rastgele bir kısmının rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olduğu manasına gelmektedir. Topun ayaktan çıktığı anda top kaleye sondan ikinci rakipten daha yakınsa “Son adam” tabiri top için geçerli olur. Kollar bu tanıma katılmamıştır. Futbol baş, beden ve ayaklarla oynanır. Şayet bunlar rakibin kale çizgisine yakınsa orada potansiyel bir avantaj vardır. Sırf kollar rakibin ilerisindeyse, kazanılacak bir avantaj yoktur halinde yapıldı. Yalnızca ofsayt durumunda bulunmak bir ihlal değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir