Son dakika: Türk-İş Genel Başkanı Atalay: Salı günü bir rakam veririz diye umut ediyorum

Kamuda 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 yılı ‘Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’ görüşmelerinde süreç devam ediyor. Türk-İş Genel Lider Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, Bakan Alim’i ziyaret etti. Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Kesimi Kamu Patronları Sendikası (TÜHİS) heyetinin de hazır bulunduğu görüşme yaklaşık 4,5 saat sürdü.

‘BELLİ BİR EVREYİ GEÇTİK’

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. Gerçekleştirilen toplantının verimli geçtiğini söyleyen Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, “Bu toplantının sonucunda aşikâr bir evreyi geçtik. Umarım önümüzdeki hafta Sayın Bakanla birlikte tekrar bir ortaya geleceğiz. Toplu iş mukavelesinde en son noktada uzlaşılması için elimizden geleni yapacağız. Sayın Bakan, TÜHİS, Türk-İş ve Hak-İş olarak sahiden bu toplu iş mukavelesini bir an önce sonuçlandırmak için uğraş sarf ediyoruz. Lakin bütün unsurlarda bir uzlaşmayı şimdi yakalayamadık, tam bir mutabakat sağlanamadı. Bunun için de gayretlerimiz devam edecek” diye konuştu.

‘ARZUMUZ BUGÜN SAYILARI SÖYLEMEKTİ’

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ise kamuoyunun görüşmelerden bir sayı beklediğini; lakin bir sayı verme durumunun olmadığını söyleyerek, “Arzumuz, bugün verilen sayıları söylemekti. En son, taban fiyat 12 bin lira ve yüzde 40 civarında bir artırım vardı. O sayının dışında da sendikaların tamamının iş yerlerine özel meseleleri var. Emek artırımı, hizmet artırımı, gece çalışmaları, vardiyalar var. Bugün onların bir kısmını çözdük; fakat sayıyla ilgili, Sayın Bakan’ın da patron sendikasının da büyük ihtimal önümüzdeki hafta salı günü bize bir sayı getireceklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Atalay, görüşmelere 20 Ocak’ta başladıklarını ve emekçilerin bu görüşmelerin istedikleri biçimde bitirilmesini istediklerini hatırlatarak, “Uygun bir sayı verirlerse ne ala. Vermezlerse ‘Biz bu sıkıntıyı seçimden önce bitireceğiz’ diye bir ayet yok. Bir an önce 3 milyonluk bir ailenin talebini yerine getirsinler. Salı son olur, salıdan sonra aslında görüşmenin bir manası kalmaz. Salı günü inşallah önümüze taban ve tavan fiyatla ilgili bir sayı getirirler. İdari unsurlarda takıldığımız bir iki husus var, onları da çözüp mukavele yapılır. Biz burada afaki bir sayı istemiyoruz” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir