Şükrü Karatepe: Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi halka yeterince anlatılamamıştır, millet Tayyip Bey’e inandığı için oy vermiştir

Cumhuriyet muharriri Barış Terkoğlu, Cumhurbaşkanlığı Mahallî İdare Konseyi Başkanvekili Prof. Şükrü Karatepe’nin “Türkiye Tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Tartışmaları” isimli kitapta 2018’deki anayasa değişikliği referandumuna giden sürece dair telaffuzlarını aktardı.

Karatepe kitapta, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan ile ortasında geçen diyalogu, “Yapılan araştırmalar, anayasa değişikliğinin çantada keklik olmadığını gösteriyordu. Başlarda yapılan araştırmalara nazaran, ‘evet’ oyu verecekler ‘hayır’ vereceklerden daha azdı. Sayın Cumhurbaşkanımıza durumun çok riskli olduğunu söyledim. ‘Biliyorum’ dedi. Yüksek riski bilerek hareket etti” kelamlarıyla aktardı.

Karatepe’nin, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halka gereğince anlatılamamıştır. Seçmen, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öğrendiği, benimsediği, mevcut sistemden üstün gördüğü için oy vermemiştir. Millet, Tayyip Bey’e güvendiği ve inandığı için oy vermiştir” değerlendirmesine dikkati çeken Terkoğlu, “Önümüzdeki seçimde, halkın, anayasa sistemlerini inceleyerek en doğrusuna ulaşacağı beklentisi gerçekçi değil. Halk, aslında yalnızca, ‘Erdoğan’ın gitsin mi, kalsın mı’ kararını verecek” görüşünü tabir etti.

Terkoğlu, şunları kaydetti:

“Erdoğan’ı iktidarda tutmaya karar verirse bu başkanlık rejimini kalıcılaştıracak. ‘Erdoğan Gitsin Partisi’ne oy verirse, bu, sistem değişimi manasına gelecek. Haliyle kapıyı açacak şey, sistem tahlili değil, Erdoğan’ın iktidarda kalıp kalmayacağı. Muhalefet için anahtar, iktisat başta olmak üzere Türkiye’nin sıkıntılarına tekliflerinin inandırıcılığından, kendisinin çözebileceğine toplumu ikna etmesinden, nihayetinde iktidarı değiştirebileceğini gösterebilmesinden ibaret. Velhasıl, önümüzdeki periyodun parlamento mu, başkanlık mı olduğunu belirleyecek olan, sistem tartışması değil siyaset tartışması!”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir