Suriye’de ABD-İran gerilimi

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın misyonu Joe Biden’a bırakmasından sonra düşüş eğilimine giren ABD ve İran ortasındaki gerginlik, Suriye üzerinden tekrar alevlendi. ABD öncülüğündeki koalisyona ilişkin bir tesisin insansız hava aracıyla (İHA) vurularak, bir kontratlı işçinin hayatını kaybetmesine neden olan akınların akabinde, ABD savaş uçakları, Suriye’nin doğusunda Deyrizor ili ve ona bağlı Elbukemal ve Meyadin ilçesinde, İran takviyeli kümelere ilişkin askeri noktalara hava saldırısı düzenledi. İran tarafı bir ABD’li işçinin öldüğü saldırıyı devlet televizyonundan yayınlarken, Biden’dan Tahran idaresine üstü kapalı tehdit geldi.

ABD çıkarlarına koruyacağım

Konuyla ilgili Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı basın toplantısında açıklama yapan Biden, Suriye’deki ABD üssüne yönelik akınlara hava saldırısı ile karşılık verdiklerini açıkladı. İran ile çatışma peşinde olmadıklarını söyleyen Biden, buna karşın Amerikan halkını koruyacaklarını vurguladı. “Dün gece olan da buydu” tabirini kullanan Biden, terör örgütü DEAŞ’ı bozguna uğratmak ve bölgedeki terör tehditlerine karşı gayret etmek için Kanada ve öbür koalisyon iştirakleriyle birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. İran dayanaklı kümelerin Suriye’nin Deyrizor vilayetindeki tesise perşembe günü yaptığı atak ABD’li bir kontratlı çalışanın vefatına, 5’i asker biri kontratlı 6 işçinin de yaralanmasına yol açmıştı. ABD ordusu, cuma günü bir diğer roket saldırısı olduğunu doğrularken, hücumda, ABD yahut koalisyon güçlerinden yaralanan olmadığını, 4 sivilin hafif halde yaralandığını belirtti.

Joe Biden.

Askerler Irak’ta tedavi altında

Öte yandan İran takviyeli gruplarca yapılan hücumlarda yaralanan ABD’li askerlerin Irak’ın başşehri Bağdat ve Erbil kentinde tedavi edildiği bildirildi. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Sözcülüğü Basın Sorumlusu Abigail Hammock, Rudaw televizyon kanalına yaptığı açıklamada, hücumda yaralanan 6 askerin durumunun istikrarlı olduğu ve 2’sinin işine geri döndüğünü söyledi. Yaralı 1 asker ile kontratlı çalışanın Bağdat’ta, başka yaralı 2 askerin ise Erbil’de tedavi altına alındığını aktaran Hammock, Bağdat’ta tedavi edilenlerin sıhhat durumlarının takibi için yakında ABD’ye gönderileceği bilgisini de verdi. Hammock, kelam konusu akının İran takviyeli gruplarca yapıldığını kaydetti.

İran saldırıyı yayınladı

Öte yandan İran devlet televizyonu IRNA, ABD üslerine yönelik taarruzlara ilişkin görselleri paylaştı. Yayınlanan görsellerde ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz alanlarına düzenlenen roket akınlarının fotoğraflarına yer verildi. Deyrizor vilayet merkezi ve batısı, İran dayanaklı kümelerin ve Rusya’nın yardımıyla Kasım 2017’de DEAŞ’ın çekilmesinin akabinde Esed rejiminin eline geçti. Rejimin kara gücü haline gelen İran dayanaklı kümeler, ağır halde Deyrizor’da varlık gösteriyor.

Savunma sistemi iddiası

New York Times gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı, bir Amerikalı kontratlı çalışanın öldüğü İHA saldırısına ait haberinde, ABD’nin Suriye’deki hava savunma radarlarının çalışmadığı ileri sürüldü. Gazetenin haberinde, radarların çalışmadığının İran ile bağlı gruplarca bilindiğinden kuşku edildiği belirtildi. Bu habere ait soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder taarruzun soruşturulduğunu, bu bahsin da CENTCOM tarafından incelendiğini söyledi. Tuğgeneral Ryder, öteki taraftan alanı görecek bir radar müşahede kapasitesinin olduğunu sav etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir