‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın sağ kolu Osman Naim Kaya’nın Türkiye’ye iadesi kabul edildi

Çiftlikbank sistemiyle binlerce kişiyi dolandıran “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın sağ kolu olduğu belirtilen ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Osman Naim Kaya’nın Uruguay’dan Türkiye’ye iadesi kabul edildi.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran Kaya, 2018’in mart ayında Uruguay’da tutuklandı. Kara para aklama kabahatinden yargılandı. Kaya mahkemeyle anlaşarak bir kısım malvarlıklarını Uruguay devletine iade etti ve 4,5 yıl konut mahpusu aldı. Türkiye’ye iade edilmedi. Zira Uruguay mevzuatına nazaran oradaki cezasını çekmeden iadesi mümkün değildi. Bu süreç geçtiğimiz mart ayında tamamlanınca Adalet Bakanlığı, Kaya’nın iadesi için tekrar başvurdu. Kaya’nın avukatları da bu müracaata itiraz etti. Bu itirazlar kabul görmedi ve bakanlığın teşebbüsleri sonucunda Uruguay, Kaya’nın iadesini kabul etti.

Türkiye’den gruplar Kaya’yı almak için Uruguay’a gitti. Kaya birkaç gün içerisinde tarifeli uçakla Türkiye’ye getirilecek.

Kaya “Kara para aklama, vergi kaçırmak, kabahat örgütü üyesi olmak ve dolandırıcılık” hatalarından aranıyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir