Trabzon’daki lisede tepki çeken ‘Kudüs’e Selam Sergisi’ kaldırıldı

Trabzon’daki bir lisede stant ismiyle açılan lakin daha sonra kalıcılaştırılan, şiddet içerikli görseller bulunan, cihatçı örgütlerin propagandası yapıldığı gerekçesiyle eleştirilen “Kudüs’e Selam Sergisi”, Eğitim-İş’in teşebbüsleri sonucu kaldırıldı. Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, “Lisenin duvarlarının tekrar okul duvarına dönüşmesi, gericiliğin aydınlığın inadı karşısında her vakit pes edeceğinin şimdiki bir ispatı oldu” dedi. 

Trabzon Ortahisar Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kudüs Kardeşlik Derneği tarafından eylülde “sergi” ismiyle açılan fakat kalıcılaştırılan “Kudüs’e Selam Sergisi” ve “Necmettin Erbakan Köşesi” tartışmalara neden oldu. Stantta, şiddet içerikli görsellerin bulunması pedagojiye muhalif olarak nitelendirilirken, müsaade alınmadığı kaydedilen standın hukuksuz olduğu belirtildi. 21 Nisan’da Trabzon’a giderek açıklama yapan Özbay, “sergide cihatçı örgütlerin propagandasının yapıldığını” söyledi. Eğitim-İş’in teşebbüsleri sonucu yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan kelam konusu stant kaldırıldı.

“PEDAGOJİ CİNAYETİYDİ”

Gelişmeyi pahalandıran Özbay, “Lisenin duvarlarının tekrar okul duvarına dönüşmesi, gericiliğin aydınlığın inadı karşısında her vakit pes edeceğinin aktüel bir ispatı oldu” dedi. Standın gerekli müsaadeler alınmadan, oldu bittiye getirildiğini söyleyen Özbay, “‘Kudüs’e Selam’ köşesi, tam bir pedagoji cinayetiydi. Cihatçı örgütlerin propagandasının yapıldığı bu fotoğraflardaki silahlar, patlama manzaraları, şiddet kareleri hem laikliğe ters hem de çocuklarımızın ruhsal gelişimi açısından çok sakıncalıydı” tabirlerini kullandı. Eski Meclis Lideri İsmail Kahraman ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek üzere siyasi figürlerin fotoğraflarının yer aldığı, eski Başbakan Bülent Ecevit’in ise yerildiği köşe nedeniyle de sendikanın maksat alındığını anımsatan Özbay, “Direncimiz ve kararlılığımız karşısında gericilerin geri adım attığını görüyoruz. Okul müdürünün siyasi bir gösteri yaparak koyduğu ve gövde gösterisi yapmak için itirazlara karşın kaldırılmadığı o ucube köşeler artık yok. Bu okul özelinde yaşanan durum, tüm Türkiye’de yapılması gerekenin mikro ölçekli halidir. Gericilerle her alanda, evre kademe, yılmadan ve kararlılıkla gayret edildiğinde olacakların fragmanıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir