Tüketici güven endeksinde sınırlı artış

TÜİK bilgilerine nazaran tüketici itimat endeksi, kasım ayında aylık bazda yüzde 0.6 artarak 76.6 bedelini aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim tesirlerinden arındırılmış tüketici itimat endeksi, kasım ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 0.6 oranında arttı; ekim ayında 76.2 olan endeks, kasım ayında 76.6 olarak gerçekleşti.

Alt endekslere bakıldığı vakit, mevcut periyotta hanenin maddi durumu, kasım ayında, bir evvelki aya nazaran yüzde 1.5 artarak 58.3 oldu. Gelecek 12 aylık devirde hanenin maddi durum beklentisi ise ekim ayına nazaran yüzde 0.5 gerileyerek 75.8 bedelini aldı.

Gelecek 12 aylık devirde genel ekonomik durum beklentisi ise bir evvelki aya nazaran yüzde 3.4 artarak 80.5 olarak gerçekleşti. Gelecek 12 aylık devirde güçlü tüketim mallarına harcama yapma niyeti kasım ayında yüzde 1.2 gerileyerek 91.9 olarak açıklandı.

Endeksin 100’den küçük olması karamsar beklentileri gösteriyor

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici itimat endeksi 0-200 aralığında paha alabilmektedir. Tüketici itimat endeksinin 100’den büyük olması tüketici inancında optimist durumu, 100’den küçük olması tüketici itimadında karamsar durumu göstermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir