Ulusal Süt Konseyi Başkanı Çallı Odatv’ye anlattı: “Asgari müşterekte buluşuldu”… Süte zam… Oran belli oldu

Enflasyona bağlı olarak girdi maliyetlerinin artmasıyla birçok üretici güç devirlerden geçiyor. Ulusal Süt Konseyi’nin internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, “1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek biçimde (çiğ süt dayanağı hariç) 11,5 lira olarak belirlenmiştir.” tabirleri kullanıldı.

Duyuruda soğutma, nakliye ve başka cari sarfiyatlar üretici tarafından karşılandığı takdirde bu sarfiyatların üreticiye ek olarak ödeneceği ve baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için 17 kuruş fark uygulanacağı kaydedildi.

Ambalajlı Süt ve Süt Eserleri Sanayicileri Derneği ve Ulusal Süt Konseyi Başkanı ve SEK Süt sahibi Harun Çallı, hususla ilgili Odatv’ye değerlendirmede bulundu.

Kararın kuruldaki üreticiler, endüstriciler ve akademisyenlerle birlikte alındığını belirten SEK Süt’ün sahibi Çallı, “Asgari müşterekte buluşuldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir