Üzüntü ve kaygı bozukluğu yaşayan yaşlılarda kalp riskine dikkat

Üzüntü ve korku bozukluğu yaşayan yaşlılarda kalp riskine dikkat

İSTANBUL Yaşanan doğal afet sonrası yaşlı nüfusta artan gerilim ve dert bozukluğu sebebiyle kalp ve damar sisteminin olumsuz etkilenebileceğine dair ikazlarda bulunan Doç. Dr. Bülent Demir, “Endişe ve anksiyete idarelerinin âlâ yapılması gerekir. Zira gerilim, anksiyete ya da derin keder durumları kalp krizini bile tetikleyebilir” dedi.

Sağlık konusunda hastaya her vakit bütüncül yaklaşıldığını, ruhsal ve fizikî vücudun birbirinden bağımsız olmamasından ötürü derin hüzün, anksiyete ve telaş bozukluklarının kalp damar sistemini olumsuz etkilediğini tabir eden Doç. Dr. Bülent Demir bilhassa yaşlı hasta popülasyonunun bu süreçte daha da dikkatli olması gerektiği konusunda ikazlarda bulundu. Sürecin oluşturduğu his durumlarının kalp krizini bile tetikleyebileceğini aktaran BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi Kardiyoloji Kısmından Doç. Dr. Bülent Demir, “Mümkün mertebe bilhassa görsel ve işitsel basından kalp hastalarının biraz uzaklaşmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Yaşlı hasta popülasyonu için rehabilitasyon gerekir

“Üzüntü, gerilim ve telaş bozukluğu kalp damar sıhhatini direk olumsuz etkileyen faktörlerdir. Bu yüzden faktörleri en aza indirmek gerekir” diyerek bahisle ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Bülent Demir, “Son vakitlerde yaşadığımız bu olumsuz olayların denetimi kıymetlidir. Anksiyete bozukluğu yaygınlaştı, gerilim seviyesi ve ıstırap arttı. Bunlar da bilhassa kalp damar hastalıklarına daha yatkın olan yaşlı hasta popülasyonunda negatif sonuçlar doğurur. Bu hastalarımız için rehabilitasyon ve ruhsal dayanak gereklidir. Zira gerilim, anksiyete, derin keder durumları kalp krizini bile tetikleyebilir. Tıpkı halde kan basıncını da yükseltebilir. Kimi hastalarda uykusuzluk durumu da yaygınlaştı. Bu tekrar kalp damar sıhhatini olumsuz etkileyen bir faktördür. Hastaların çarpıntı şikayetleri artabilir. Bu yüzden hastalarımızın ruhsal travmalarını, anksiyete bozukluklarını ve derin telaşlarını bir an evvel azaltmak için rehabilitasyona başlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Riski azaltmak için neler yapılabilir

Kalp ve damar sistemi için hastalara tekliflerde de bulunan Doç. Dr. Demir, “Mümkün mertebe bilhassa görsel ve işitsel basından kalp hastalarının biraz uzaklaşmasını tavsiye ediyorum. Meditasyon, yürüyüş ve nefes idmanına yönelsinler. Yürüyüş aslında herkesin kalp damar sistemi için uygulaması gereken günlük bir rutin olmalı. Kalp damar hastaları ortopedik bir sorunu yoksa günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmalılar. Hatta bu yürüyüşe 3-5 dakika kültürfizik hareketleri de eklerlerse çok daha güzel olur. Ayrıyeten tabiata çıkabilirler bu onların gerilim düzeyini de indirir” halinde konuştu.

“Sirkadiyen ritminin bozulmaması için ilaçların nizamına devam edilmesi gerekiyor”

Uykusuzluk sebebiyle sirkadiyen ritminin bozulmaması ismine kalp rahatsızlığı olanların ilaçlarına da dikkat etmesi gerektiği konusuna dikkat çeken Demir kelamlarını şöyle sonlandırdı: “Üzüntünün getirdiği uykusuzluk, bedende sirkadiyen ritmini yani günlük ritmin de bozulmasına sebep oluyor. Hastalarımızın bilhassa bu bağlamda ilaçlarına dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyorum. Beslenme olarak da kalp sıhhatini destekleyici zerzevat meyve yüklü besinler tüketmeliler. Ağır besinlerden ve karbonhidrattan kaçınmaları, hayvansal besinleri minimal tüketmeleri gerekiyor. Özellikle tansiyonu ve kalp yetersizliği olan bireyler tuz tüketiminde dikkatli olmalılar.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir