Yalnız bırakılmıştı… Suriye, Arap Birliği’ne geri mi dönüyor?

Arap Parlamenterlerden oluşan bir küme, pazar günü Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile Şam’da bir ortaya geldi. Kelam konusu görüşme, iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana milletlerarası arenadan izole edilen “Şam ile buzların çözülmeye başladığı” yorumlarını da beraberinde getirdi.

Irak, Ürdün, Pakistan, Libya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra, Umman ve Lübnan’dan da temsilciler Arap Parlamentolararası Birliği’nin bir modülü olarak pazar günü Suriye’ye gitti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına nazaran, heyet, Suriyeli parlamenterler ve Devlet Lideri Beşar Esad ile görüştü.

“Biz Suriye’siz, Suriye de bizsiz…”

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın aktardığına nazaran, Irak parlamentosu sözcüsü Muhammed Halbousi görüşmeye dair yaptığı açıklamada, “Biz Suriye’siz Suriye de geri dönmesini umduğumuz Arap etrafı olmadan yapamaz” dedi.

Suriye, 2011 yılında başlayan iç savaşın akabinde Arap dünyası tarafından uygulanan büyük çaplı bir izolasyonla karşı karşıya kalmıştı.

Arap Birliği, 2011 yılında Suriye’nin üyeliğini askıya almış, birçok Arap ülkesi de Şam’dan elçilerini geri çağırmıştı.

2011 yılından bu yana devam eden bağlantılardaki soğukluk, geçtiğimiz yıllarda birtakım Arap ülkelerinin Büyükelçiliklerini geri açmaya başlamasıyla “Esad geri mi dönüyor” yorumlarına neden olmuştu. “Düşman kardeşler” olarak anılan Suriye ve Suudi Arabistan alakalarına dair de Suudilerin Şam’daki büyükelçilik binasını tadilata soktuğu haberleri gündeme gelmişti. Bu gelişmelerin akabinde Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönme mümkünlüğü bir müddet tartışılmıştı.

Tüm bu gelişmelerin akabinde Esad’ın “uluslararası arenaya dönüşüne” dair telaffuzlar, 6 Şubat’ta meydana gelen ülkesinde 5.900’den fazla kişinin vefatına yol açan merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntıların akabinde Arap ülkelerinden gelen dayanaklarla arttı.

Destek gönderen ülkelerin ortasında, Suriye’deki iç savaşın birinci yıllarında Esad’ı devirmek isteyen isyancıları destekleyen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunması dikkat çekmişti.

Depremin akabinde diplomasi trafiği

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi 7 Şubat’ta Esad’la birinci sefer telefonda görüştü ve Ürdün Dışişleri Bakanı 15 Şubat’ta Şam’a birinci ziyaretini gerçekleştirdi.

Esad daha sonra 20 Şubat’ta Umman’a giderek sarsıntıdan bu yana Suriye’den birinci kere ayrılmış oldu.

Esad, savaş sırasında Suriye’den nadiren ayrılmış, yalnızca askeri takviyeleriyle çatışmanın gidişatını değiştirmesine yardımcı olan yakın müttefikleri Rusya ve İran’a seyahat etmişti.

Esad’ın 2022’de BAE’ye yaptığı ziyaret, 2011’de savaşın patlak vermesinden bu yana bir Arap ülkesine yaptığı birinci ziyaretti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir