Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir, kaç yaşında?

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak misyon yapmakta olan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları ortasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış Münasebetler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları ortasında Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Heyet Üyeliği yaptı. Kamu vazifelerinden evvel ise yurtiçinde ve yurtdışında özel dalda çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde güç idaresi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Güç Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Güç Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar hala Dünya Güç Kurulu Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Kısmında tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden İktisat Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Memleketler arası Bağlar alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Kısmında Güç İktisadı ve Siyaseti alanında yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir