Zelenski’den Batı’ya: Acele edin!

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Münih Güvenlik Konferansı’nda Rusya’nın saldırganlığı karşısında “acele edilmesi” davetinde bulundu. Zelenski, Münih Güvenlik Konferansı’nın açılışına uzaktan bağlanarak iştirakçilere hitap etti.

“Hızın bir alternatifi yok”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in milletlerarası topluma karşı vakit kazanmaya çalıştığını belirten Zelenski, “Acele etmemiz lazım. Anlaşmalarımızı, teslimatlarımızı, kararlarımızı, Rusya’nın potansiyelini kısıtlamamız için hızlandırmamız lazım. Suratın bir alternatifi yok. Hayatımız sürate bağlı” dedi.

Zelenski, geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşının çabucak öncesi tekrar Münih Güvenlik Konferansı’nda konuştuğunu tabir ederek, şunları kaydetti: “Tüm dünyadan ‘Ukrayna biz sizinleyiz’ demesini bekledik. Ne yazık ki bunu yalnızca Rus füzeleri topraklarımızı vurduktan, Rus tankları kentlerimize girdikten ve Putin’in onlar ya da bizim kazanmamızdan öteki bir seçenek bırakmamasının akabinde duyduk.”

Savaşta zafer kazanacaklarından hiçbir kuşkusu olmadığını söyleyen Zelenski, “Özgürlük bir taviz konusu olabilir mi, asla ancak asla hayır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir