4. Dünya Göçebe Oyunları başlıyor

Dünya Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsü bu yıl 29 Eylül – 02 Ekim 2022 tarihleri ortasında Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenecek. Göçebe kültür ömür biçimini korumak ve cet sporlarını yaşatmak emeliyle birincisi 2014 yılında Kırgızistan’da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, üç kere bu ülkede gerçekleştirildikten sonra bu yıl Türkiye’de yapılacak. Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile devlet ve hükümet liderlerinin iştirakiyle başlayacak.

4. Dünya Göçebe Oyunları, spordan sanata, gastronomiden klasik sporları deneyimlemeye kadar birçok aktifliği içerisinde barındıran, klasik spor kısımlarında dünyada tek ve birinci olma özelliğine sahip.

KÜLTÜREL VE TARİHİ MİRAS KORUNUYOR

Atlı oyunlardan ulusal güreşlere, okçuluktan gastronomiye, klâsik sanatlardan sahne sanatlarına, çocuk oyun alanlarından etno pazara kadar farklı aktifliklerin yapılacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları; dünyanın dört bir yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını müdafaayı, kültürlerarası bağlantısı, dostluk ve ahengi güçlendirmeyi hedefliyor.

102 ülkeden 3000’den fazla atletin katılacağı aktiflik birebir vakitte Türkiye’nin kültürel diplomasisinin güçlenmesine, İznik’in daha uygun tanınmasına ve dünya çapında hak ettiği şöhreti kazanmasına da katkı sağlayacak.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Bir spor tertibi olduğu kadar tıpkı vakitte büyük bir kültür tertibi da olan Dünya Göçebe Oyunları, devlet liderleri seviyesinde kararlaştırılmış dünyanın en büyük klasik spor tertibi. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın da TV’lerden izleyeceği oyunlara herkesin davetli olduğu kaydedildi. Kurulan karavan parkıyla, çadırlar için oluşturulan kamp alanlarında İznik unutulmayacak bir tertibe mesken sahipliği yapacak. Dört gün boyunca kültürler kaynaşırken klâsik sporlar üzerinden barış bildirileri verilecek. Güreşten atlı sporlara, okçuluktan çeşitli kadro oyunlarına kadar 40’ın üzerinde sportif müsabaka düzenlenecek. Ülkeler renkli şovlarını sergilerken, klasik oba kültürü yaşatılacak, kozmik ve mahallî tatlar deneyimlenecek.

DENEYİM ALANLARI OLACAK

Ziyaretçiler için de çok özel vakit geçirebilecekleri tecrübe alanları olacak. 5 bin seyirci kapasiteli, demonde ana trübünün yanı sıra başka tribünlerde, güreş ve okçuluk alanları da mevcut. Ayrıyeten yeme içme alanları, klâsik el sanatlarının ziyaretçilerle buluşacağı etno pazar, ibadet alanları, ateş başı sohbetleri atlı sporlar için yüzlerce at için barınak ile at deneyimleme ve okçuluk eğitim alanları yer alacak.

BAKAN KASAPOĞLU: MİLAT OLACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İznik’te düzenlenecek olan 4. Dünya Göçebe Oyunları için yaptığı açıklamada, “Bu yıl İznik’te düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bir milat olacak. Dünyanın en büyük klâsik spor tertibini gerçekleştireceğiz. Biz, bu buluşmayı tarih, kültür ve kıymetler açısından çok güçlü bir paydası olan toplulukları, milletleri birleştiren bir dayanışma ruhu ve bir köprü olarak görüyoruz. Bu dayanışmayı güçlendirici bir milat olarak da görüyoruz” dedi.

BİLAL ERDOĞAN: KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ YAŞATMAK İSTİYORUZ

Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan da yaptığı konuşmada, klasik sporlara kıymet vermelerinin nedenini açıkladı. Erdoğan, “Dünyada kültürel manada tekdüzeliğe yanlışsız güçlü bir gidiş varken dünyanın unutulmaya yüz tutmuş renklerini, mutfaklarını, lisanlarını, folklor, el sanatları, klasik spor ve oyunlarının yitip gitmesinin dünyanın ziyanına olduğunu düşünüyoruz. Dünyadaki bu zenginlikleri yaşatmak, korumak, sokaklara, mahallelere, oyun alanlarına yine indirmek için çalışmalarımızı güçlü bir formda sürdürüyoruz. Hoş kentimiz İznik’te yapılacak Dünya Göçebe Oyunları’nın hem bu misyona hizmet etmesini hem de İznik üzere değerli bir yerin dünyada tanınmasını sağlamayı ümit ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir