42 işçinin yaşamını yitirdiği Amasra’daki maden ocağındaki yangın devam ediyor: Dördüncü baraj yapılıyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kurumuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de yaşanan patlama sonrası çıkan yangının devam etmesi ve sızıntı yaşanması nedeniyle hava sızdırmazlığını sağlamak için -100 kotuna dördüncü “baraj” yapılıyor.

Patlama sonrası -300 kotunda başlayan yanmanın oksijen sızması nedeniyle sürdüğü değerlendirilirken, takımlarca ocağın yangın olan kısmında yapılan 2 barajın ve -100 kotuna taş tozu torbalarından yapılan barajın akabinde -100 kotuna da sızdırmazlığı sağlamak için dördüncü barajın imal çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Yangının büsbütün söndürülmesi için ocaktaki çalışmalar devam ederken, tahlisiye takımlarınca muhakkak aralıklarla gaz ölçümü de yapılıyor.

Öte yandan, Amasra Kurumu maden ocağında 2019’da çalışmaya başlayan 134 maden emekçisi de etraf paklığı, iş güvenliği eğitimi ve nakliyat üzere kurslar için kuruluşa çağrıldı.

Müessese önünde ve baca ağzında polis gruplarının aldığı tedbirle vazifeliler dışında kimsenin alana girmesine müsaade verilmezken, maden emekçilerinin ocağa giriş ve çıkışları da savcılıktan alınan özel müsaadeyle sağlanıyor.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Kuruluşuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen patlamada 42 emekçi hayatını kaybetmiş, 10 emekçi yaralanmıştı.

Patlamanın akabinde ocağın yangın olan kısmındaki giriş ve çıkış, özel alaşımlı betonla kapatılmış, akabinde betonun art kısımlarındaki alan da muhtemel hava alma durumuna karşı büsbütün sızdırmazlığı sağlamak için “köpük barajı”yla kaplanmış akabinde -100 kotuna da taş tozu torbalarından baraj yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir