Türkiye İhracat İklimi Endeksi Eylül ayında 48,8 oldu

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi’nin Eylül 2022 devri sonuçları açıklandı. Endekste eşik kıymet olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki kıymetler ise bozulmaya işaret ediyor.

Temmuz’da 50 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi, Ağustos’ta 48,8’e gerileyerek son 19 aylık periyotta birinci defa eşik paha 50’nin altında kalmıştı. Endeks, Eylül ayında da değişim göstermeyerek birebir düzeyde kaldı. Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep ikliminde üst üste ikinci ay ölçülü bir bozulmaya işaret etti.

En büyük beş ihracat pazarında üretim azaldı

Avrupa ve Kuzey Amerika kıtaları eylül ayında da zayıflığın ana kaynağı olmaya devam etti ve Türk imalat kesiminin en büyük beş ihracat pazarında üretim azaldı. Bununla birlikte, kimi dengelenme sinyallerinin gözlendiği ABD’de daralma ölçülü seyretti ve son üç ayın en düşük oranında gerçekleşti. İhracattaki yüzde 9’luk hissesiyle Türk imalat bölümünün en büyük dış pazarı olan Almanya’da üretim üst üste üçüncü ay azaldı ve kelam konusu yavaşlama Covid-19 salgınının birinci dalgasından bu yana en besbelli seviyede kaydedildi. Başka Avrupa ülkelerine bakıldığında, Birleşik Krallık, İtalya, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde ekonomik aktivitedeki düşüşler hızlanırken İspanya’da üretim tekrar daralmaya geçti. Fransa ve İrlanda’da kaydedilen büyüme ise nispeten müspet gelişmeler oldu.

Orta Doğu, en güçlü performans gösteren pazarlar arasında

Eylül ayında en güçlü performans gösteren pazarlar ortasında Orta Doğu ülkeleri yer aldı. Büyüme, Katar’da ivme kazanırken Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da da güçlü seyrini korudu. Üçüncü çeyrek sonunda üretimdeki en güçlü artış, Covid-19 salgınının akabinde iktisadın memleketler arası ziyaretçilere açılmasıyla büyümenin sürat kazandığı Tayland’da gerçekleşti. Singapur da ekonomik aktivitede güçlü ve evvelki aya kıyasla daha yüksek oranlı artış kaydetti. Asya’nın öbür bölgelerinde ise global talepteki geri çekilme nedeniyle görünüm eylül ayında bozuldu. Bilhassa Tayvan ve Güney Kore’de üretim keskin düşüşler kaydetti. Tayvan’daki gerileme global finansal krizden bu yana en bariz seviyede gerçekleşti. Son olarak, dört BRIC iktisadından üçünde ekonomik aktivite büyüme sergilerken bu durumun istisnası Çin oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir