7 yaşındaki çocuğun yuttuğu mıknatıslı toplar bağırsağını üç noktadan deldi

Elif ve Orhan Kalay çifti, bulantı ve kusma şikayetleri olan 7 yaşındaki oğulları Miraç’ı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirdi.

Çekilen röntgende bağırsağına yapışmış 3 modül mıknatıs tespit edilen çocuğun ameliyatına karar verildi.

Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Çocuk Cerrahisi Anabilim Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Çakmak ve takımı tarafından gerçekleştirilen operasyonla mıknatıslar çıkarılarak Miraç’ın üç yerden delinen bağırsağı dikildi.

Tedavinin akabinde sıhhatine kavuşan çocuk, birkaç gün içinde taburcu edilecek.

Dr. Öğr. Üyesi Çakmak, gazetecilere, elektromanyetik cisimlerin bağırsaklara yapışıp delinme yapabildiğini belirterek, konutlarda çocuğun yutabileceği, yemek borusuna, nefes borusuna girebilecek oyuncakların olmaması gerektiğini söyledi.

Oyuncak seçimine dikkat edilmesini isteyen Çakmak, “Parçaların birbirine yapışması nedeniyle ortada kalan bağırsaklar çürüyebiliyor. Tek kesim da olsa dert. İçinde mıknatıs olan oyuncakların çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Hayatı tehdit edecek durumlar ortaya çıkabiliyor.” dedi.

ÇOCUĞUMUZU VEFATTAN KURTARDILAR

Baba Orhan Kalay ise mıknatısların hekimlerin dikkatli yaklaşımıyla tespit edildiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Bağırsakta diğer cisim olduğunu fark ettiler. Hekimlerimiz seferber oldu. Biz bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorduk. Bağırsağında mıknatıs, manyetik toplar çıktı. Tesadüf yapıtı geldiğimiz hastanede çocuğumuzu mevtten kurtardılar. Bu kadar tehlikeli olduklarını bilseydik konuta bile sokmazdık.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir