Kanada’da cinsel istismar suçlusu 27 papazın kimliği açıklandı

Kanada’da Katolik Kiliselerinde çocuklara yönelik cinsel istismar soruşturmasında ismi “kanıtlara dayalı suçlu” olarak geçen 27 papazın kimliği ifşa edildi.

Kanada Cizvitleri’nden yapılan açıklamada, 27 papazın ismi yayımlanırken papazların cinsel istismar hatalısı olmaları nedeniyle “utanç” duyulduğu belirtildi. Açıklamada, bu istismarların 1950’den itibaren işlendiği kaydedildi.

Kanada Cizvitleri’nin başındaki Papaz Erik Oland, açıklamasında, son 30 yahut 40 yılda, papazların kuşaklar boyunca ağır istismarda bulunduklarının ve Katolik Kilisesi’nin buna müdahalede geç kaldığının açığa çıkarıldığını söz etti. Oland, 27 papazdan hayatta olan üçünün vazifeden alındığını söyledi.

Kanada Cizvitleri’nin cinsel taciz gerçeğinin çözümlenmesi için 1990’lı yıllardan bu yana tedbirler aldığını kaydeden Oland, ileride karşılaşılabilecek cinsel istismar ve tacizin önlenmesi için yol haritası belirlendiğini lisana getirdi.

Kanada Cizvitleri ve bağımsız denetçiler tarafından, Katolik Kiliselerinde reşit olmayan çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunulduğu tezlerine ait 3 yıl evvel soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmada, 27 papazın “kanıtlara dayalı olarak suçlu” olduğu belirlenmişti.

Hıristiyan mezhebi olan Cizvitler’e bağlı papazların, Almanya’nın en saygın kolejlerinden olan Berlin’deki Canisius Koleji’nde cinsel taciz kabahati işlediği ortaya çıkmıştı. Daha sonra bu cins olayların Cizvitler ve Katoliklere bağlı başka kimi yatılı okullarda da meydana geldiği belirlenmişti.

‘Kültürel Soykırım’

Kanada’da yatılı kilise okulları, beyaz çoğunluğun hakim olduğu topluluklara “entegre edilmek için” zorla ailelerinden ve kültürlerinden uzaklaştırılan 150 binden fazla Kızılderili çocuğun alıkonulduğu yerler olarak tarihe geçti.

Bu çocukların büyük kısmının makus muameleye maruz kaldığı, açlık ve soğuğun yanı sıra cinsel ve fizikî tacize uğradığı öne sürüldü.

Yatılı kilise okullarındaki trajedinin tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması için 2008’de Kanada’da Hakikat ve Uzlaşma Kurulu kuruldu.

Komisyon, 1831-1996 devrinde faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015’te tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayımlanmıştı. Komite, yaşananları “kültürel soykırım” olarak tanımlamıştı.

Söz konusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal sonucu öldüğü belirtilmişti.

Kanada’da Katolik Kilisesi’nin denetimindeki yatılı kilise okullarından kimilerinin bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir