ABD: Rusya, gıda karşılığında Kuzey Kore’den silah almaya çalışıyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, ‘Rusya’nın faal bir formda besin temini karşılığında, Kuzey Kore’den ek mühimmat almaya çalıştığına’ dair yeni bilgilere sahip olduklarını söyledi.

AA’nın haberine nazaran Kirby, çevrim içi basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın “haydut rejimlerden” silah ve teçhizat temin etmeye çalıştığını öne süren Kirby, Kuzey Kore’nin, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonları kapsamında Rusya’ya daha fazla dayanak sağlamasından kaygı duyduklarını aktardı.

Kirby, ‘Rusya’nın faal bir formda besin temini karşılığında Kuzey Kore’den ek mühimmat almaya çalıştığına’ dair yeni bilgilere sahip olduklarını duyurdu.

‘MERKEZDE BİR SİLAH TÜCCARI VAR’

Rusya’nın bu kapsamda Kuzey Kore’ye bir heyet göndermeye çalıştığını tez eden Kirby, “Kuzey Kore ile Rusya ortasındaki rastgele bir silah muahedesi, bir dizi BM Güvenlik Kurulu kararını direkt ihlal eder” sözünü kullandı.

Durumu yakından incelediklerini aktaran Kirby, ayrıyeten Rusya’nın Kuzey Kore’den silah ve mühimmat satın alma gayretlerinin merkezinde Ashot Mkrtychev isimli bir “silah tüccarının” olduğunu bildirdi.

Kirby, Rus yetkililerin dayanağıyla Mkrtychev’in iki ülke ortasında bâtın bir silah muahedesine aracılık etmeye çalıştığını ve bu sayede Rusya’nın Pyongyang’dan farklı çeşitlerde silah ve mühimmat almayı hedeflediğini öne sürdü.

Koordinatör Kirby, ocak ayında Rusya’nın Ukrayna’da kullanmak üzere Kuzey Kore’den silah aldığını belgelediklerini söyleyerek, roket ve füzelerin taşındığını düşündükleri vagonların uydu fotoğrafları paylaşmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir