ABD Senatosu’ndan depremlerden etkilenen Türkiye’ye destek

Demokrat Oregon Senatörü Jeff Merkley, 16 Şubat’ta sundukları, 6 Şubat 2023’teki sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği ve bu kapsamda dayanışma bildirileri içeren karar tasarısının kabul edildiğini duyurdu.

Karar tasarısında, yıkıcı sarsıntılardan etkilenen “NATO müttefiki Türkiye” ve Suriyelilere taziyede bulunuldu. Zelzelelerin 1939’dan beri Türkiye’de meydana gelen en güçlü sarsıntılar olduğu kaydedilen karar tasarısında, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin sarsıntılardan etkilendiği hatırlatıldı.

ABD’nin sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriye halkına verdiği takviyeden de bahsedilen karar tasarısında, sarsıntı bölgelerinde insani yardım faaliyetlerinde yer alan kurum ve şahısların uğraşları takdir edildi.

Senatörler, ABD hükümetini, Türkiye’deki mahallî makamlar ve Suriye’de memleketler arası kabul gören kurumlarla uyum içinde yine inşa eforlarını desteklemeye çağırdı.

ABD hükümetinin, NATO müttefiki Türkiye’ye arama kurtarma, itfaiye, yapı mühendisleri, tıbbi işçi ve gereç ile teknik uzman dayanağı vermeye davet edildiği karar tasarısında, BM Güvenlik Kurulu’na Suriyelilere yardımların iletilmesi için alternatif hudut geçişlerinin bulunması ve Suriye’nin kuzeyindeki şiddetin derhal durdurulması daveti yapıldı.

Diğer yandan karar tasarısında, Sezar Yaptırım Yasasının ihlal edilmemesi ve Suriye’deki Esed rejiminin yine inşa yardımlarından faydalanmaması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye’ye verdikleri dayanaklardan dolayı Senato üyelerine teşekkür edildi.

Kongrenin başka kanadı Temsilciler Meclisinde de 28 Şubat’ta sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği, ABD’nin Türkiye ve Suriye halkına verdiği takviyesi takdir eden ve Esed rejiminin, BM yardımlarının ülkenin kuzeyindekilere ulaşmasını engelleyen hareketlerinin kınandığı karar tasarısı kabul edilmişti.

ABD Senatosu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir