Pentagon: Suriye’deki gelişmeleri izliyoruz

Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh, günlük basın toplantısında, Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütüne yönelik Pençe-Kılıç Harekatı ve PKK/YPG’nin akınlarına ait sorulara karşılık verdi.

“Sahada olanları izlemeye devam ediyoruz. Bakanlık olarak her boyutu ile tüm tarafların tansiyonu düşürmesi davetinde bulunuyoruz.” sözlerini kullanan Singh, bölgedeki tüm tarafların her türlü saldırısının IŞİD ile çabayı etkilediğini tez etti. Singh, ABD’nin bölgedeki konuşlanmasını değiştirmediğini kaydetti.

“ABD ORDUSUNUN HEDEFİ IŞİD’İN KALICI OLARAK YENİLMESİDİR”

“Tüm taraflardan kastının kimler olduğuna” ait bir soruyu yanıtlamaktan kaçınan Singh, “Açık kaynaklardan gördünüz, Türkiye geçtiğimiz hafta bir hücuma uğradı, akabinde Irak ve Suriye’de hava taarruzları olduğunu gördük. Taraflara tüm çatışmaları durdurmaları davetinde bulunuyoruz. Biliyorsunuz ABD ordusunun oradaki maksadı IŞİD’’in kalıcı olarak yenilmesidir. Bu hücumları bu hedeften alıkoyuyor ve IŞİD’in yenilmesi konusunda memleketler arası koalisyon kazanımlarını riske atıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, gün içinde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby de mevzuyla ilgili “Türkiye, bilhassa güneyinde legal terör tehdidinden muzdarip olmayı sürdürüyor. Alışılmış ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var.” sözünü kullanmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir