AK Partili Bülent Turan: Kızılay keşke afet gününde çadır satmasaydı

Meclis’te dün Maraş merkezli 11 ili vuran sarsıntı gündeme geldi. CHP, ÂLÂ Parti ve HDP milletvekilleri Kızılay’a tenkitlerini yöneltti. Tenkitlere karşılık AK Partili Bülent Turan, “Kızılay bir devlet kurumu değil” derken, çadır satışının yanlış olduğunu söyledi.

Turan konuşmasında şu sözleri kullandı:

“Kızılay, bizim; tartışalım, eleştirelim ancak 154 yıldan beri bizim kurumumuz, en güç vakitte bu milletin yanında yer almış, özel kurumumuz. En sıkıntı vakitte milletin yanında yer almış özel bir kurumumuz, 1913’te kamu faydası kararı verilmiş. Şu an eleştirdiğiniz çadır şirketi, 1954 yılında kurulmuş bugünün mevzuları değil. Satsa neden satıyor, satmasa neden satmıyor denecek. Derdiniz öbür, sizin kastınız, işiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Fakat net olarak söylüyorum, keşke afet sırasında bu türlü bir ağır ve acılı günde hiçbir satış yapmasaydı yapılmasaydı. Daha nasıl söyleyebilirim. Satarsan ne olur, işte bugün olduğu üzere, 4 milyon şahsa 3 öğün yemek veriyorsun bu konuşulmaz, satarsan ne olur 400 bin şahsa çadır vermişsin bu konuşulmaz, bu türlü Meclis’i ve kamuoyunu yoran gündeme vesile olursunuz.”

Turan, muhalefetin, ‘Kızılay çadırı satmadan sarsıntı bölgesine götürseydi’ tenkitlerine, “Diyorum ki: Satmasaydı. Ne demem lazım? Niçin dinlemiyorsunuz? O denli bir önyargınız var ki ne dediğimin de değeri yok sizin için. Bir daha mı söyleyeyim?” dedi.

DHA’nın aktardığına Turan, muhalefet partilerinin Kızılay’a yönelik tenkitleri devam edince, Kızılay’ı savunmadığını vurgulayarak, “Savunmuyorum, ayıp sizin yaptığınız ya, daha ne diyeyim; ben iktidar partisi vekiliyim ya. Ancak ne diyorum duymuyor musunuz ya?” kelamlarıyla cevap verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir