Yemek yaparken veya patates kızartırken eklemeyin.. Zararlıymış… Hiç bilmiyorduk

Uzmanlar ayçiçek yağıyla ilgili uyarıyor. Fazla tüketimde damarlarda tıkanıklığa da neden olabilir. Bu durum da kalp rahatsızlıklarına yer hazırlar. Bayanlarda, menopoz devirlerinde çok ayçiçeği yağı tüketimi göğüs kanseri riski de oluşturmaktadır. Erkeklerde ise prostat kanseri riskini taşımaktadır.

( Nefisyemektarifleri.com)

ZEYTİNYAĞI KULLANIN

Yemeklerde bir çok beslenme uzmanı ayçiçek yağı yerine zeytinyağı tüketimini öneriyor.

ZEYTİNYAĞININ YARARLARI,

*Metabolizmayı Hızlandırır.
*İltihabı Önler ve Azaltır.
*Kalp Dostudur.
*Kötü Kolesterolü Düşürür.
*Sindirim Sistemini Düzgünleştirir.
*Kansere Yakalanma Riskini Azaltır.
*Hücre Duvarını Güçlendirir.
*Karaciğeri Temizler.

PEKİ ZEYTİNYAĞIYLA PATATES NASIL KIZARTILIR?

Bu hususla ilgili yemek.com sitesinde birtakım bilgiler paylaşılmış; Kızartma yaparken zeytinyağı kullanmak, yapılan bir araştırmaya nazaran kanola ya da ayçiçek yağı kullanmaktan çok daha sağlıklı ve yararlı. Bilhassa zeytinyağının asidik düzeyi ne kadar artarsa o kadar güçlü bir hale geliyor. Erken hasat, sızma zeytinyağı 190 derecede kaynama noktasına ulaşırken, rivierada bu oran 210-220 ortası. Sızma zeytinyağı kızartılınca zeytinyağlı bir koku bırakıyor. Bu kokudan hoşlanmayanlar riviera zeytinyağı da kullanabilirler.

Minik bir not: Lakin yapılan bu araştırmalarda her zeytinyağı için durumun farklı olacağını da belirtiliyor. Bu nedenle aralık 190-220 ortası değişiyor. Her zeytinyağının ısınma derecesi birbirinden farklı. Bilhassa zeytinyağının yalnızca soğuk lezzetlerden kullanılmak üzere üretildiği belirtiliyorsa bu türlü bir yağı yüksek ısıda ya da uzun mühlet pişireceğiniz bir yemek için kullanmayın. Bizden söylemesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir