Amsterdam’da gürültü kirliliği sebebiyle gece uçuşları yapılmayacak

Hollanda’daki Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın, gürültü kirliliği sebebiyle 2025’ten itibaren gece ve özel jet uçuşlarını yasaklayacağı bildirildi.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan yapılan açıklamaya nazaran; daha sessiz, pak ve uygun bir hava nakliyeciliği için 2025’ten itibaren 00.00-06.00 saatlerinde uçakların kalkışına ve 00.00-05.00 saatlerinde uçakların inişine müsaade verilmeyecek.

Açıklamada, özel jet ve çok gürültü çıkaran uçak modellerinin de Schiphol Havalimanı’nı kullanımının yasaklanacağı kaydedildi.

Yapılması planlanan yeni kalkış pistinin imalinden vazgeçildiği aktarılan açıklamada, Schiphol Üst Yöneticisi (CEO) Ruud Sondag’ın uçuş yasaklarına ait

“Çalışanların, yolcuların, komşuların, siyasetçilerin ve toplumun inancını tekrar kazanmak için mevcut tedbirler çerçevesinde tek yol bu.

” tabirlerine yer verildi.

Özel jetler uçamayacak

Açıklamada, gece uçuş yasağının yılda 10 bin daha az uçuş manasına geldiği belirtilirken gürültü sebebiyle Schiphol etrafında yaşayan 17 bin 500 kişinin daha az rahatsızlık yaşayacağı ve uyku sorunu çeken kişi sayısının 13 bin azalacağına dikkat çekildi.

Özel jetlerin ticari uçuşlara nazaran kişi başı 20 kat daha fazla karbon ayak izi salınımına sebep olduğu kaydedilen açıklamada, 2025 prestijiyle özel jetlerin uçuşlarının büsbütün sonlandırılacağı tabir edildi.

Karara farklı yansılar geliyor

Hollanda Kraliyet Hava Yolları KLM’den karara ait yapılan açıklamada,

“Hava yolu firmalarını önemli manada etkileyen bir kararı firmaları dahil etmeden”

alınmasına reaksiyon gösterilirken karara ait görüşlerini öteki hava yolları firmalarıyla birlikte Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığına iletecekleri bilgisine yer verildi.

Karara, yeşil ve sol parti milletvekilleri dayanak verirken Başbakan Mark Rutte’nin Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) milletvekili Daniel Koerhuis, kararı “tek taraflı” diyerek eleştirdi.

Hollanda’da çevreci kümeler, uçuş sayılarının azaltılması ve hava yoluyla daha az seyahat edilmesi hedefiyle Kasım 2022’de Schiphol Havalimanı’nda protesto düzenlemiş ve özel jetlerin bulunduğu piste girerek jetlerin kalkışını engellemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir