Bakan Varank, depremzedelerle buluştu

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gemlik’te, Gençlik ve Spor Bakanlığı Karacaali Tesisleri’nde kalan depremzedelerle bir ortaya geldi. Varank, herkesin içini yakan büyük felaketle çaba ettiklerini ve acıları depremzedelerle birlikte yaşadıklarını lisana getirdi. Bursalılara, depremzedelere yönelik misafirperverlikleri sebebiyle teşekkür eden Bakan Varank, “Bizler nevzuhur bir millet değiliz. Büyük, kadim bir medeniyetin evlatlarıyız, torunlarıyız. Bizim kültürümüzde dayanışma göstermek, muhtaçlığı olanın yanında durmak, elinde imkanında ne varsa bunu kardeşiyle paylaşmak, medeniyetimizin kıymetli bir kıymeti. Bu manada da Türk milleti, devlet, millet el ele sizlerle bir arada, sizlerin acılarını dindirmek için çaba gösteriyor” dedi.

‘YENİ EVLERİNİZDEKİ BEREKETLİ SOFRALARINIZA KONUK OLACAĞIZ’

Bakan Varank, hükümetin bir numaralı gündem hususlarının zelzele bölgesi ve depremzedeler olduğunu vurgulayarak, “Sizi asla yalnız bırakmayacağız. Biliyorsunuz birinci gün Sayın Cumhurbaşkanımız bir kelam verdi. Sarsıntıda yıkılan meskenleri, 1 yıl içinde teslim edilmesi üzerine de büyük bir çabayla temelleri attık. İnşallah seneye yeni evlerinizde, sizin bereketli sofralarınıza konuk olacağız. Şu anda konutların inşası devam ediyor ancak yalnızca mesken olarak bakmamak lazım. Bizim o bölgeyi tekrar ayağa kaldırabilmemizin yolu, ticaretin, iktisadın de ayağa kalkmasından geçiyor. Zelzele bölgesindeki sanayi siteleri, sanayi tesisleri ve dükkanlarının yapılması, süreksiz çarşıların inşa edilmesi için gayretteyiz” sözlerini kullandı.

‘ONLAR İSMİNE ÜZGÜNÜZ’

Bakan Varank, 14 Mayıs sonrası, depremzedeleri üzen birtakım durumlarla karşılaştıklarını belirterek, “Siyasi manada kendileri üzere düşünmedikleri için depremzede vatandaşlarımıza hakaret edenler, her türlü berbatlığı yapmaya çalışanlar, onlara ağza alınmayacak tabirleri kullananlarla da karşılaştık. Onlar ismine da biz aslında üzgünüz. Bu insanların depremzede kardeşlerimize layık gördüğü muamele, kullandıkları cümleler asla kabul edilemez ancak onları kötülükleriyle baş başa bırakacağız” diye konuştu.

‘ASLA KABUL ETMİYORUZ’

Depremzedelerin acılarını azaltacak, dindirecek, hafifletecek biçimde onlarla yol yürümeye devam edeceklerini aktaran Varank, “depremzede kardeşlerimize yapılan onca hakaret hangi siyasi görüşte olursanız olun, dünya görüşünüz ne olursa olsun, insanlıkla bağdaşmayan bir konu. Bu kadar berbatlığın neşvünema bulmasından da açıkçası hepimiz rahatsız olduk. Tekirdağ Belediyesi üzere birtakım belediyelerin depremzede kardeşlerimizi otellerinden dışarıya çıkarması, ‘Siz şuna oy verdiniz, artık bu otellerde kalmayın’ demesi, bunları da asla kabul etmiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir