AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında ele geçirilen nakit para 1,5 milyon euro

Belçika basınında Belçika Federal Savcılığına dayandırılan haberlerde, soruşturma kapsamında yapılan aramalarda 1,5 milyon euro nakit para ele geçirildiği belirtildi.

Paraların önemli kısmının Eva Kaili ile AP’deki S&D kümesinin eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri’nin dairelerinde bulunduğu kaydedildi.

Yolsuzluk soruşturmasını birinci olarak haberleştiren Belçika’nın Le Soir gazetesi, balyalar halindeki nakit paraların polis tarafından çekilmiş fotoğraflarını yayımladı.

Gazete ayrıyeten Kaili’nin babası Aleksandros Kaili’nin de Brüksel’deki bir otelde elinde para dolu çantayla gözaltına alındığını duyurdu. Aleksandros Kaili’nin daha sonra özgür bırakıldığı belirtiliyor.

Belçika Federal Savcılığı, bir Körfez ülkesinin isminin karıştığı yolsuzluk soruşturması çerçevesinde Belçika ve İtalya’da 20 noktada aramalar yapıldığını, bir şüphelinin meskeninde 600 bin euro, Brüksel’deki bir otel odasında çanta içinde birkaç yüz bin euro ve bir AP milletvekilinin dairesinde 150 bin euro bulunduğunu açıklamıştı. Savcılık açıklamasında isimlere yer verilmemişti.

Kaili ile birlikte gözaltında bulunan 4 kişinin yolsuzluk ve rüşvet alma suçlamalarıyla yarın Brüksel’deki mahkemede ön duruşmaya çıkarılması bekleniyor.

Belçika Federal Savcılığı, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek hedefiyle AP’de stratejik pozisyondaki bireylere büyük ölçüde nakit para verdiği, maddi pahası yüksek ikramlar teklif ettiği kuşkusuyla soruşturma açıldığını 9 Aralık’ta duyurmuştu.

Basında çıkan haberlerde, Eva Kaili ve öteki bireylerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldığı sav edilmişti. Katar ise argümanları reddetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir