Araç alacaklar dikkat! Rusya son kozunu kullandı

Avrupa gerçek bir güç krizi ile karşı karşıya… Doğal gaz akışı kesildi ve güç kaynaklarına ulaşım bir epey zorlaştı. Peki Rusya’nın son kozu araba fiyatlarını nasıl etkileyecek?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lideri Hayrettin Ertemel mevzuyla ilgili milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: 

“Enerji maliyetleri tüm dünyada ve Avrupa’da krizden ötürü önemli manada yükselmiş durumdadır. Bu hem otomotiv yan sanayindeki tüm kesimlerin fiyatlarını önemli oranda artıracaktır. Bu da tabi ki sıfır araç fiyatlarına yükseliş olarak tesir edecektir.

Burada sıfır araçlarda kimi marka ve modellerde yıl sonuna kadar yüzde 15-20’ye varan yükseliş bekleniyor.

‘İKİNCİ ELDE FİYATLAR ARTACAK’

Bu durumda bahis ikinci ele de yansıyacaktır. Şu anda ikinci el piyasası durağanlık yaşasa da sıfır araç fiyatlarının artmasıyla tekrar ikinci el fiyatları artışa geçecek.

İkinci el otomotiv piyasası diret sıfır araç fiyatlarından etkilenerek hareket eder şayet sıfır araç fiyatları üst çıkarsa ikinci el fiyatlar da tekrar üst tırmanacaktır.

TÜKETİCİLERE ALIM TAVSİYESİ!

Tüketicilere tavsiyemiz şu anda gereksinimleri varsa bunu alım fırsatına çevirip araç almalarıdır.

Camda, lastikte, plastik materyallerin hepsinde yüzde 15-20’ye varan artışlar kelam konusu oldu. Zati çip krizi de hala devam etmektedir. Bunları üst üste koyduğumuzda sıfır araç fiyatlarının buna bağlı olarak yükselmemesi imkansız gözükmektedir.”

“BUGÜNDEN YARINA ÇÖZÜLECEK BİR SORUN DEĞİL”

Rusya’nın son kozunu kullanarak doğalgaz akışını kesmesinin, Avrupa ülkelerindeki otomotiv üretimini şiddetli bir sürece soktuğuna ve krizin daha da derinleşeceğine dikkat çeken Motor Aşin CEO’su Saim Aşçı, “Avrupa gerçek bir güç krizi ile karşı karşıya ve alternatif güç kaynaklarına erişim bugünden yarına çözülecek bir sorun değil, bu sebeple yıl sonuna kadar sıfır km araç fiyatlarında ortalama yüzde “20” artış görebiliriz, birebir durum yedek modüller için de geçerli. Örneğin yalnızca debriyaj balatalarında ve termostatlarda 3 hafta içinde yüzde 15’den fazla fiyat artışı yaşandı.” dedi.

Rusya-Ukrayna ortasında çıkan savaş sonrası Avrupa Birliği ile yaşanan tansiyonda, Rusya’nın son kozunu kullanarak doğalgaz akışını kesmesiyle otomotiv sanayisinin önemli bir yara aldığı belirtilirken, araç fiyatlarındaki artışın sene sonuna hakikat daha fazla hissedileceği söz edildi.

“TÜRKİYE BİRİNCİ TERCİH OLABİLİR”

Aşçı, “Enerji maliyetlerindeki artışın araba fabrikalarında getirdiği enerji krizi hem Avrupa’da hem de ülkemizde maalesef negatif bir gelişme olarak son günlerde gündeme geliyor. Lakin şunu ayrıştırmak lazım, ülkemizde yaşanan güç maliyetlerindeki artış, araba üretiminde yüzde 15’ler düzeyindeyken Avrupa ülkelerinde maliyet artışından öte, gerçek bir güç krizinden kelam ediyoruz. Rusya, elindeki son kozu Avrupa’ya karşı uygulamış durumda, bu da araba üretimi gerçekleştiren fabrikalar özelinde önemli bir krizi tetikleyecektir, çünkü resesyondan bahsediliyor. Lakin bu kriz durumu, ülkemizin alternatif bir pazar olmasına kısa vadede fırsat yaratabilir, tedarik edilebilecek makul eserler noktasında Türkiye birinci tercih olabilir. Yerli üreticiler olarak yeni bir durum almamız gerekiyor. Avrupa ülkeleri alternatif güç kaynakları arayışında olsa da bugün yarın çözülecek bir sorun değil.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir