Bakan Dönmez: Akımı tersine çevirdik

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen İç Anadolu Meslek Fuarı (İKAF) açılışına katıldı. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi’ndeki fuarda 19 üniversite ile çok sayıda şirkette stant açtı. Fuarın açılışında konuşan Bakan Dönmez, Türkiye’nin yenilebilir güç konusunda önde gelen ülkeler ortasına girdiğini söyledi.

‘AKIMI BİLAKİS ÇEVİRDİK’ 

Daha evvel güneşi, suyu, rüzgarı elektriğe çevirecek teknolojilerin yurt dışından ithal edildiğini lakin artık Türkiye’de üretildiğine dikkat çeken Bakan Dönmez, şöyle konuştu: “Daha evvel rüzgar, güneş, hidrolik, su, jeotermal üzere kaynaklar bizimdi. Herhangi bir bedel ödemiyorsunuz rüzgar ve güneş için. Fakat güneşi, suyu, rüzgarı elektriğe çevirecek teknolojileri yurt dışından ithal ediyorduk. Artık akımı bilakis çevirdik. Bakın güneşte yani güneş güç sistemlerinde yüzde 75’i, rüzgar ve biyokütlede yüzde 60-65’leri, jeotermalde yüzde 55’ler oranında yerli teknolojiye sahip bir ülke pozisyonuna geldik. 2 gün evvel Avrupa’nın en büyük tek kesimli güneş güç santralini açtık. Santralde kullanılan 3 milyondan fazla panel Türkiye’de üretildi. Ankara’da büyük bir AR-GE merkezi de var. Artık güneş panellerini burada üretiyoruz. Güneş panelleri üretiminde dünyada üçüncü sıraya geldik. Birinci sırada Çin, ikinci sırada Vietnam ve üçüncü sırada Türkiye var. Yalnızca kendi ülkemizde kullandığımız panelleri değil, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Orta Asya üzere hatta Amerika’ya kadar ihraç yapabiliyoruz. Bugün rüzgar gücünde kullanılan kule, jeneratör, sürat dönüştürücüleri, irtibat elemanları üzere kritik kesimler tekrar Türkiye’de üretiliyor. Kanat ihraç ediyoruz. Bilhassa İzmir bölgesine çok önemli bir kanat üretimi kelam konusu. Alışılmış o türbinler bu türlü uzaktan gözüktüğü üzere değil. Yani kanadın bir uzunluğu 100 metreyi geçiyor. Bir futbol alanını düşünün. İki kanat, iki futbol alanı. Süpürdüğü alan iki futbol alanı büyüklüğünde bir alanı süpürüyor, bir çeşitte.”
Fuara katılan gençlere seslenen Bakan Dönmez, teknolojiye sahip ülkelerin dünyanın geleceğinde de kelam sahibi olacağını anlatarak, “Gençler biz size güveniyoruz. Sizin heyecanınıza, gençlik aşkınıza, ateşinize güveniyoruz. Şunu unutmayın gelecekte teknolojiye sahip olan dünyanın geleceğinde de kelam sahibi olacak. Teknoloji bağımsızlığı kavramını unutmayın. Geleceğin en değerli ajandalarından biri olacak. Biliyorum pek çoğunuz bugünden meslek planlarını yapmaya başladı. Türkiye süratle artan güç muhtaçlığı ve büyüyen iktisadı ile güç teknolojilerinde büyük vaatler sunuyor. Enerjiyi de bu gözle yine düşünmenizi isterim” diye konuştu.

Bakan Dönmez’in yanı sıra fuar açılışında, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Lideri Doç. Dr. Salim Atay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Vilayet Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Vilayet Jandarma Alay Kumandan Albay Ercan Atasoy, AK Parti Vilayet Lideri Süleyman Reyhan, üniversitesi rektörleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir