Bakan Göktaş: 408 SHM ile vatandaşların yanındayız

ANKARA (İGFA) – Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, “Aile odaklı toplumsal hizmetlerimizde çatı kuruluş olan Toplumsal Hizmet Merkezlerimizle (SHM) aile ve topluma yönelik esirgeyici, önleyici dayanaklar başta olmak üzere rehberlik ve danışmanlık hizmeti üzere birçok hizmeti bir ortada veriyoruz. Bu kapsamda 408 SHM ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.” dedi

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, ailenin sahip olduğu güç ve tahlil kabiliyetinin toplumsal huzurun da teminatı olduğunu belirterek, bu istikametiyle ailenin, yapısı ve fonksiyonları bakımından alternatifi olmayan bir kurum olduğunu kaydetti.

Bakan Göktaş, “Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetlerin odağında ailenin desteklenmesi ve güçlendirilmesi yer alıyor. Bakanlık olarak aile yapımızı güçlendirmek ve aileye yönelik toplumsal siyaset ve toplumsal hizmet faaliyetlerinin sağlam temeller üzerine inşa edilebilmesi maksadıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplumsal hizmetler bağlamında çatı kuruluşumuz SHM’lerimizle aile, çocuk, genç, bayan, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza muhtaçlık alanlarında toplumsal hizmet modelleri aracılığıyla takviye sağlıyoruz” diye konuştu.

“YIL SONUNA KADAR 2 SHM DAHA AÇMAYI HEDEFLİYORUZ”

81 vilayette bulunan SHM’ler aracılığıyla muhtaçlık sahiplerine yönelik toplumsal hizmet müdahalesi, takibi ve yönlendirmenin de yapıldığını belirterek, “Vatandaşlarımızın toplumsal hizmet modellerine kolaylıkla ulaşabildiği aile odaklı toplumsal hizmetlerimizde çatı kuruluş olan SHM’lerimizle aile ve topluma yönelik gözetici, önleyici dayanaklar başta olmak üzere rehberlik ve danışmanlık hizmeti üzere birçok hizmeti bir ortada veriyoruz. Bu kapsamda 408 SHM ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Toplumun tüm bölümlerine hizmetlerimizi sunma, dayanaklarımızı en ücra noktalara ulaştırma uğraşı içerisindeyiz. Bizim gözümüzde SHM’ler, vatandaşlarımız ile bakanlığımız ortasında köprü vazifesi üstleniyor. Yıl sonuna kadar 2 SHM daha açmayı hedefliyoruz.” dedi.

Vatandaşların muhtaçlık duyduğu hususlarda toplumsal hizmet modellerine erişebilmeleri için tüm Türkiye’deki SHM’lere başvurabildiğini, tahliller için vatandaşlara birebir dayanak sağlandığını vurgulayan Bakan Göktaş, SHM’lerde ailelere yönelik Aile Toplumsal Takviye Programı (ASDEP), Aile Eğitim Programı (AEP), Aile Danışmanlığı Hizmeti kapsamında hizmet verildiğini hatırlattı.

Bakan Göktaş, “ASDEP ile aile ve bireylerin toplumsal yardım ve toplumsal hizmetlere olan muhtaçlıkları tespit ediliyor, yapılan incelemeler sonucu Bakanlığımızın hizmet modellerinden uygun olanı uygulanıyor. Ayrıyeten ailelere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmeti de sunuluyor. ASDEP görevlilerimiz aracılığıyla 6,7 milyon haneye ulaşıldı. Sağlıklı, memnun ve müreffeh ailelerin oluşması için hayata geçirilen AEP kapsamında ailelere eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sıhhat olmak üzere 5 alanda toplamda 28 modülden oluşan eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerde, ailelerin sahip oldukları kaynakları faal, verimli kullanmaları ve karşılaşabilecekleri risklere karşı tedbirler almaları sağlanıyor. Ailelere yönelik bir öbür uygulama olan Aile Danışmanlığı Hizmetlerinde ise çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri sıkıntıların çözülmesi için rehberlik, danışmanlık ve eğitim alanlarında katkı veriliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir