Depremde yıkılan apartmanın inşasını yapan firma sahibi ifade verdi: “Apartmanın yerini dahi bilmiyorum”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerde yıkılması sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan 12 katlı Zeray Apartmanı’nı inşa eden kooperatifin kurucularından M.R.A, emniyet ve savcılık tabirinde hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Hakkında isimli denetim önlemi uygulanan tutuksuz M.R.A, 16 Şubat’ta tutuklanan Zeray Apartmanı’nı inşa eden kooperatifin kurucularından ve müteahhidi Ali Şevik’in arkadaşı olduğunu belirterek, “Ali Şevik, bir kooperatif kurup inşaat yapacağını ve kooperatif kurmak için üye eksiği olduğunu söyledi. Benden kooperatife üye olmam için ricada bulundu. Ben de Ali Şevik arkadaşım olduğu için Zeray Yapı Kooperatifine üye oldum ve kendi ofisimde evrakları imzaladım.” tabirini kullandı.

Kentte farklı inşaat işleriyle uğraştığını fakat Zeray Apartmanı’nın üretiminin tüm etabında Ali Şevik’in sorumlu olduğunu savunan M.R.A, şunları kaydetti:

“1975 yılında Adana’ya geldim. O tarihten itibaren inşaat kesiminde iş yaptım. Sarsıntıda yıkılan Zeray Apartmanı’nın nerede olduğunu bilmiyorum. İnşaatın yerini dahi bilmiyorum. Kooperatifte hiçbir toplantıya katılmadım. Apartmanın imaliyle ilgili bir bilgim yoktur. İnşaatın tüm arsa alım, inşaatın yapılması ve satılması üzere mevzularla Ali Şevik ilgilendi. Ben o devirde de inşaatın yerini bilmiyordum. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.”

MÜTEAHHİT ALİ ŞEVİK TUTUKLANMIŞTI

Adana’da zelzelede yıkılan binalardaki üretim kusurlarıyla ilgili soruşturma kapsamında Zeray Apartmanı’nı inşa eden kooperatifin kurucularından ve müteahhidi Ali Şevik 16 Şubat’ta tutuklanmıştı.

Ali Şevik, savcılık tabirinde, lise mezunu olduğunu ve çiftçilikle uğraştığını belirterek, “Kooperatif idaresi olarak genel konsey kararı ile emanet metodu iş yapılması istikametinde karar alındı. İnşaat için alınan gereçlerin kalitesini, inşaatın devam ettiği süreçte projeye uygun olup olmadığını ben denetim ederdim.” biçiminde beyan vermişti.

Şevik, Zeray Yapı Kooperatifinin 1997 yılında kurulduğunu, binanın imalinin ise 2004 yılında tamamlandığını belirtmişti.

Kolon betonlarından alınan karot incelemesinde “deprem dayanıklılık testini” geçemediği belirlenen apartmanın müteahhidi Ali Şevik’in tutuksuz ağabeyi Mehmet Şevik ise kardeşinin binanın müteahhidi olduğunu emniyette öğrendiğini ileri sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir