Bıraktığı miras en büyük hayali! ‘Hayattaki son günlerim’ diyerek anlattı

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Nevada eyaletinde yaşayan Samantha Ann Clark’a ‘ependimom’ ismi verilen ender bir beyin kanseri tipi teşhisi kondu. Güzelleşmek için sayısız kemoterapi kürü alan ve onlarca ameliyat geçiren 17 yaşındaki genç bayanın hastalığı artık tüm bedenine yayılmış durumda. Ancak yaşadığı nefes darlığı, mide bulantısı ve beden ağrılarına karşın Clark, TikTok hesabından yaptığı paylaşımlarla neler yaşadığını 100 binden fazla takipçisine aktarma yolunu seçti. Bu paylaşımlarda acı veren semptomlardan tedavilere, yapılacaklar listesinden bırakacağı mirasın ne olacağına kadar her şeyi anlattı.

HER ŞEY 2 YAŞINDA BAŞLADI

Her şeyin 2 yaşındayken başladığını anlatan genç bayan, geçirdiği bir nöbet sonucunda gittiği hastaneden çıktığında hayatının tümüyle değiştiğini lisana getirdi. Yaşananları, “Doktorlar denetim maksatlı muayene ettiği sırada beynimde tümör olduğunu fark etmişler ve çabucak ameliyat kararı almışlar. Birinci ameliyat 9 saat sürmüş ve başarılı geçmiş ancak 2 sene sonra tümör tekrar ortaya çıkmış” şeklinde özetledi. Kanserin tekrar nüks etmesinin akabinde tabiplerin kemoterapiye başladığını söyleyen Clark, uzun mühlet boyunca kemoterapi gördüğünü ve bunun bedeninde pek çok farklı soruna neden olduğunu da lisana getirdi.  

Samantha Ann Clark, ağrılarının arttığı vakitlerde gününün birçoklarını uyuyarak geçirmek zorunda olduğunu söylüyor. ‘Kanserin son evresinde olan birinin hayattaki bir günü’ başlıklı görüntüde yaşadıklarını anlatan genç bayan, “Gün hoş başladı. Oksijen tedavisinden sonra ilaçlarımı aldım, yemek yedim ve sonra biraz uyudum. Öğleden sonra yeniden bir sürü ilaç aldım. Sonra tekrar oksijen tedavisi görmem gerekti. Akşam yemeğinin akabinde biraz rahatsızlandım” tabirlerini kullandı.

LİSTE HAZIRLADI

“Doktorlarla konuştuğumda bana çok fazla ömrümün kalmadığını söylediler. Tümörün olduğu taraftaki elim, bacağım ve sonlarım ağrıyor. Birçok şeyi hatırlamakta zorlanıyorum. Başım çok çabuk karışıyor” diyen genç bayan duyduğu tüm ağrı ve acıya karşın son aylarının tadını çıkarmaya çalışıyor. Kafatası, çene, boyun, koltuk altı ve sırtında bulunan tümörler akciğerlerine baskı yapan ve ciğerlerinde biriken sıvı nedeniyle nefes almakta zahmet çeken genç bayan, ömrünün son günlerini kendini neşelendirecek şeylere adamaya karar verdi. Hatta bunun için bir liste bile hazırladı. 

‘SENSİZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMEZDİM’ 

Ömrünün sonuna gelmeden hazırladığı listeyi tamamlamaya çalışan Samantha Ann Clark, ‘hayatımın aşkı’ dediği Brayden Gottfried ile evlendi. İkili, kısa mühlet evvel aile ve arkadaşlarının katıldığı sade bir düğünle hayatlarını birleştirdi. Clark, geçen ocak ayında Instagram hesabından yaptığı paylaşımda evlilik yıldönümünü kutladı ve kocası için, “Son iki yıl güç geçti lakin her vakit güvenebileceğim tek şey sensin” yorumunda bulundu. Clark, eşinin kendisini ayakta tutan bir güç olduğunu anlattığı paylaşımda ise şu tabirlere yer verdi:

“Hastanede benimle kaldın, ayakta duramayacak kadar yorgun olduğumda beni taşıdın, beni şartsız olarak nitekim sevdin ve ne olursa olsun buradaydın. Sen benim en yeterli arkadaşımsın, şu an fizikî olarak yan yana olamasak bile varlığını bilmek bana yeterli hissettiriyor. Bana büsbütün sevilmenin nasıl bir his olduğunu gösterdin, sensiz bir hayat düşünemezdim.”

Genç bayan takipçileriyle paylaştığı görüntülerin kendini daha güzel hissettirdiğini de lisana getiriyor. “Olumlu yorumları görmek bana çok yardımcı oldu” diyen Clark’ın emeli ise hikayesini paylaşarak dünyada bir iz bırakmak. Clark, “Her birinize çok teşekkür etmek istiyorum. Bırakabileceğim en büyük miras bu. Her vakit eşsiz öykümü dinleyen insanların hayalini kurdum” diyerek hislerini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir