BMGK Rusya’nın ‘Kuzey Akım soruşturması’ talebini reddetti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), Rusya’nın Kuzey Akım doğalgaz boru çizgilerine yönelik sabotajın ‘bağımsız soruşturma komisyonu’ tarafından araştırılmasını talep eden karar tasarısını oyladı. Oylamaya sunulan karar tasarısı Rusya, Brezilya ve Çin’in ‘evet’ oylarına karşı 12 ‘çekimser’ oyla reddedildi.

AA’nın aktardığına nazaran, Rusya’nın talebiyle oylamaya sunulan ve kabul edilmesi için BMGK’deki 15 üyenin 9 ‘evet’ oyunu alması gereken tasarı, BM Genel Sekreteri’nin ‘uluslararası nitelikli bağımsız bir soruşturma komisyonu’ kurmasını talep ediyordu.

RUSYA: DANİMARKA, ALMANYA VE İSVEÇ’İN SORUŞTURMALARI ŞÜPHELİ

‘Soruşturmanın kapsamlı, şeffaf ve tarafsız bir biçimde sabotajı araştırmasını’ ve ‘sabotajın suçluları, destekçileri, düzenleyicileri ve hata ortaklarını ortaya çıkarmayı’ amaçlayan tasarı, ‘tarafsız ve memleketler arası tanınırlığı olan uzmanların atanması’ talebinde de bulunuyordu. Tasarı, BM Genel Sekreteri’nin 30 gün içinde sonuçları rapor etmesini öngörüyordu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, oylama öncesi yaptığı konuşmada Kuzey Akım boru çizgilerine yönelik sabotajlar hakkında Danimarka, Almanya ve İsveç’in yürüttüğü soruşturmaların ‘şüpheli’ olduğunu argüman etti. ‘Daha kapsamlı ve şeffaf bir soruşturmanın gerekliği olduğunu’ aktaran Nebenzya, “Kıymetli olan vaktimizi harcıyoruz” dedi.

Kuzey Akım boru çizgilerine eylül 2022’de düzenlenen sabotaj, Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan boru sınırlarında büyük hasara yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir