Boru hattı açılışında mesaj: Rusya hakimiyeti dönemi sona erdi

Gaz akışının 1 Ekim Cumartesi prestijiyle sağlanmaya başlanacağı Baltık boru çizgisinin resmi açılışı Polonya’nın kuzeybatısındaki Goleniow kentinde gerçekleşti.

Açılışa Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve Norveç Başkakanlığı temsilcileri katıldı.

‘UZUN MÜDDET HAYALİMİZDİ’

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda merasimde yaptığı konuşmada, ülkesinin güç güvenliği ve Rus gazından bağımsızlığını sağlama konusunda hükümetin bayrak projelerinden biri olan kelam konusu boru çizgisinin Polonya’nın uzun müddettir hayali olduğunu söyledi.

Andrzej Duda, Baltık Boru sınırı ile Polonya’ya gaz arzını çeşitleneceğini, ülkesinin egemenliğinin güçleneceğini ve kendilerini Rusya’dan gelen arzdan bağımsız hale getireceğini belirtti.

RUSYA HAKİMİYETİ DEVRİ SONA ERİYOR

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki merasimde yaptığı konuşmada, güç bağımsızlığı, güç özgürlüğü ve artan güç güvenliğinden oluşan yeni bir periyoda başladıklarını belirterek, “Bugün mutlak bir inançla gaz alanında haraç, tehdit ve şantajlarla işaretlenmiş Rusya hakimiyeti devri sona eriyor. Baltık boru sınırı,
bugünden itibaren özgürlük, bağımsızlık, güvenlik ve barışın boru çizgisini tabir ediyor”
dedi.

Norveç doğalgazını Danimarka üzerinden Polonya’ya taşıyan 900 kilometrelik Baltık boru sınırında gaz iletimi 1 Ekim Cumartesi günü başlayacak. Kelam konusu boru çizgisi projesi Avrupa Birliği tarafından da ortak çıkarlara hizmet eden proje olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir