Şahbazlı: Türkiye’nin tutumu Karabağ savaşında belirleyici rol oynadı

Azerbaycan Islahatçı Gençlik Birliği Lideri ve Editor.az Medya Grub Lideri Ferit Şahbazlı, Azerbaycan’ın tarihi zaferiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şahbazlı açıklamasında, ”Azerbaycan halkı tüm gücünü seferber etti ve düşmana “demir yumruk” vurdu. İşgal altındaki Karabağ toprakları kurtarıldı, tarihi adalet tekrar sağlandı. Azerbaycan, BM’nin yıllardır kağıt üzerinde kalan 4 kararını hayata geçirmeyi başardı.” dedi.

Ferit Şahbazlı, savaşın çabucak akabinde Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan tüm topraklarda büyük çaplı yine kurma ve inşaat çalışmalarına başladığını belirterek, “Yeni altyapı projeleri uygulandı, havaalanları yapıldı. Kültür başkentimiz Karabağ’ın toprakları, Şuşa değerli mahallî ve memleketler arası etkinliklere mesken sahipliği yapmaya başladı. Bu, Azerbaycan devletinin gücünün bir örneğidir.” dedi.

44 günlük Vatan Savaşı’nda kardeş ülke Türkiye’nin dayanağının son derece değerli bir rol oynadığını belirten Şahbazlı, “Türkiye’nin savaş sırasında ve sonrasında Azerbaycan’a siyasi, manevi ve enformasyon cephesinde verdiği takviye büyük değere sahiptir. “Türkiye’nin tavrı 44 günlük Karabağ savaşında belirleyici rol oynadı. Azerbaycan halkı bunu her vakit hatırlayacaktır”. tabirlerini kullandı.

Şahbazlı, savaşın bitmesine karşın Ermenistan’ın Karabağ’da ve devlet hududunda provokasyonlarının devam ettiğini belirterek, “Azerbaycan Ordusu bu provokasyonlara her seferinde sert karşılık veriyor, düşman eziliyor. Ermenistan önemli düşünüp provokasyonları durdurmalı. Aksi halde onu ​​mahv olmak tehlikesi beklemektedir.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir