CHP’den kadınlara regl izni için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bayan personel ve bayan memurlara regl müsaadesi verilmesi gayesiyle kanun teklifi hazırlayarak, TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP’li Mahmut Tanal’ın hazırladığı Devlet Memurları Kanunu ile İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin yasalaşması halinde, bayan memur ve bayan emekçiler, regl başlangıç tarihinden itibaren ayda bir iş günü müsaadeli sayılacak. İkinci günkü müsaade ise talep halinde patron ya da kurum tarafından verilebilecek.

CHP’li Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin münasebetinde, bayan hakları uğraşının tarihçesi hatırlatıldı. Regl devrinin pek çok bayanın ağır geçirdiği bir süreç olduğuna vurgu yapılan münasebette, regl müsaadesinin kıymetine dikkat çekildi.

Regl müsaadesi uygulamasının, çalışanları biyolojik muhtaçlıkları doğrultusunda çalışma hayatına adapte eden bir uygulama olduğunun belirtildiği münasebette, “Özellikle şiddetli ağrılı regl ya da polikistik over sendromu üzere rahatsızlıkları olan çalışan bayanlar için regl devrinde çekilen ağrı, çalışmayı ya da günlük hayata katılmayı imkânsız hale getiren bir düzeye ulaştırmaktadır. Bu bakımdan regl müsaadesi, hem sıhhat hakkı bakımından hem de regl konusunun iş/çalışma hayatında da normalleştirmesi bakımından örnek bir uygulamadır. Regl müsaadesi, tıpkı ömür hakkı üzere temel bir insan hakkı olarak görülmeli ve uygulanmalıdır” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir