Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık icazet törenine katıldı

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Vilayet Müftülüğü tarafından düzenlenen “Siirt 1. Vilayet Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”ne katıldı. Düzenlenen iki farklı merasimde toplam 252 hafıza icazet verildi. Erbaş, yaptığı konuşmada, hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik ederek şunları söyledi:

“Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz; ‘Kur’an muttakiler için bir rehberdir’ buyurmaktadır. Kur’an’ı hıfzeden, Onu yüreğine, zihnine yerleştiren hafızlarımızın her biri de bir rehber olacak inşallah. Bütün insanları güzelliğe teşvik etmek, güzelliği emretmek ve berbatlıktan uzaklaştırmak için Kur’an’ı rehber edinen hafızlarımız Onunla rehberlik yapacaklar. Kur’an elimizde bir kitap, onun vasıtası ile rehberliği yapacak olan bizleriz, hocalar ve hafızlardır.”
Kur’an-ı Kerim’in insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderildiğini belirten Erbaş, “Allah Resulü Efendimiz (s.a.s.) bunun için 23 sene gayret etti. Sonra Kur’an’ı ve insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarma vazifesini bize emanet etti” diye konuştu.

“Kur’an insanların gereksinimine nazaran inmiştir”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in Allah’ın Peygamber Efendimize nasip etmiş olduğu en büyük mucize olduğunu vurgulayarak, “Kur’an-ı Kerim inişi ile mucize, öteki kitaplardan farkı budur. Öteki kitaplar toplu olarak inmiştir. Kur’an 23 senede inmiştir. Neden? Bu da bir mucizedir. İnsanların gereksinimine nazaran inmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i bağırlarına basmışlar, zihinlerine yerleştirmişler, hayat rehberi haline getirmişlerdir” diyen Lider Erbaş, “Kur’an, ezberlenmesi ile mucizedir. Dünyada diğer bir kitaba nasip olmamıştır” tabirlerini kullandı.
Erbaş, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin herkese nasip olmayacağına dikkati çekerek, “Ülkemizde 200 bine yakın oldu elhamdülillah. Bir o kadar da icazetini almamış olan ya da imtihana girmiş alamamış olan hafızalarımız da var. Demek ki ülkemizde yarım milyon civarında hafızımız var elhamdülillah. İnşallah daha da artar” halinde konuştu.

“Hafızlarımız ilahiyat fakültelerini de bitirsin”

Hafızların ilahiyat fakültelerini bitirmelerini istediğini belirten Erbaş, “Türkiye’nin 106 yerinde ilahiyat fakültesi var. İstiyorum ki bütün hafızlarımız ilahiyat fakültesi tahsili yapsın. İşte o vakit ortamızdan İbn-i Sinalar, Farabiler, Biruniler, Elmalılı Hamdi Yazırlar, Ömer Nasuhi Bilmenler, Ahmet Hamdi Aksekiler çıkacak” dedi.
Programa, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Ak Parti Milletvekili Osman Ören, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Vilayet Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, hafızlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir