Erdoğan’dan Polonya’ya düşen Rus füzesiyle ilgili açıklama

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken dün gece Polonya-Ukrayna hududuna yakın olan Przewodow köyüne Rus imali füze düşmesi sonucunda tansiyon yükseldi.

ABD, füzenin Ukraynalı güçler tarafından gönderildiğini öne sürerken Endonezya’nın Bali adasında G-20 Doruğu için bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Biden’ın füzelerin Rus imali olmadığını açıklaması Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. İnceleme, araştırma koşuldur. Rusya’nın yaptığı açıklamaya hürmet duymak durumundayım. Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yoktu’ demesi bizim için önemli” dedi.

Erdoğan açıklamasında, “Biz, Rusya ile Ukrayna’yı birebir masa etrafında toplamaya çaba ederken, bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, çıkarmaya gerek yok” tabirini kullandı. Erdoğan, tahıl koridoru muahedesiyle ilgili olarak da Putin ile görüşeceğini ve gübre ve amonyak nakliyatını da ele alacağını lisana getirerek süreyi de 1 yıla uzatmaya çalışacaklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu Taksim’de gerçekleşen terör taarruzuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Tüm dost ve müttefiklerimizin, Türkiye’nin haklı çabasına samimi takviyesini bekliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, kimin gerisine saklanırsa saklansınlar teröristler kendilerini bekleyen acı akıbetten kurtulamayacaktır” dedi. Erdoğan, “Terör tehdidini kaynağında bertaraf etme stratejimizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Ülkemizin ve bölgemizin geleceğinde terörün hiçbir türlüsüne yer olmadığının altını tekrar çizmek istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir