Öğrencilere beslenme desteği, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

TBMM’nde, partisinin araştırma önergesi ile ilgili görüşlerini anlatan DÜZGÜN Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Ülke iktisadının, bilgiye dayalı olmayan liyakatsiz takımların idaresinde gelinen nokta 156 ülke ortasında sefalet endeksinde dünyada 1. sıraya yükseldiğimiz acı gerçeğidir” diye konuştu.

“HER ŞEY YOLUNDA AÇ AÇIK YOK DİYE Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ”

İktidarın AKP’li olmayan belediyelerin çalışmalarını resmen engellediğini söyleyen Subaşı; “Yerel idareler güç vakitlerde halka en çabuk ulaşabilecek kamu kurumlarıdır. Bu ahengi bozmak devletin işleyiş biçimini bozmak demektir” diye konuştu. Subaşı AKP ve MHP’li vekillere seslenerek; ‘siz yoksulluğun ve açlığın farkında değil misiniz? kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz?’ diye sordu.

“ÇOCUKLARIMIZ İSE EN BÜYÜK ZİYANI GÖRENLERDİR”

Subaşı, şunları söyledi:

“Toplumun yüzde 70’i yoksulluk hududunun altında yaşıyor. Yüzde 50’nin üzerinde insanımızın da açlık hududunun altında taban fiyatla ayakta kalmaya çalışıyor. Maalesef bunlar günümüzün gerçeği. Yüzde 100’ü aşan enflasyonla ve bu idare anlayışıyla çıkış yolu kalmadığı da bir gerçekliktir. Bu durumdan insanlarımız büyük ölçüde mağduriyet yaşarken, eğitim gören gelişme çağındaki çocuklarımız ise en büyük ziyanı görenlerdir ve gelişmeleri olumsuz etkilenmektedir”

İYİ PARTİ’NİN RÜZGAR GÜLÜ PROJESİ VE DEMRE ÖRNEĞİ

Antalya Demre’nin Rüzgar Gülü Projesinin birinci uygulamayı başlattığını yer olduğunu belirten Subaşı proje hakkında şu tabirleri kullandı:

“Rüzgar Gülü projesi istihdamdan mahallî iktisada, yoksulluktan gelir eşitsizliğine kadar çok istikametli bir kalkınma projesi olarak tasarlanmıştır. Yeniden bu proje kapsamında eğitim gören çocuklarımızın eşit seviyede beslenmelerine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Öğrencilerin gerçek ve istikrarlı beslenerek zihinsel ve bedensel sıhhatleri açısından desteklenmesi temel emeldir. Antalya Demre’nin başarılı Belediye Lideri Okan Kocakaya tarafından birinci uygulama başlatılmış ve muvaffakiyetle sürdürülmektedir.

2021-2022 eğitim öğretim yılında ilçe ulusal eğitim müdürlüğü ve Demre belediyesi ortasında mayıs ayında imzalanan protokol ile öğrencilerimizin sağlıklı istikrarlı ve hijyenik beslenmelerinin denetimini sağlamak maksadıyla diyetisyen denetiminde hazırlanan farklı menüler ile haftanın 5 günü 10 okul bünyesindeki tüm okul öncesi öğrencileri kapsayacak biçimde proje hayata geçirilmiştir”

“BAŞARIYA MÜSAADE YOK”

2022-2023 eğitim öğretim yılında da okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra ilçe genelinde yer alan tüm ilkokul öğrencilerini de kapsayacak biçimde projenin genişletilmek istendiğini lisana getiren Subaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak protokol, makam oluru olmadığı gerekçesiyle ilçe kaymakamı tarafından iptal edilmiştir. Bildirisinden çabucak sonra ilgili protokolün devam edebilmesi için belediye Eylül 2022 tarihinde makam oluru için kaymakamlığa müracaatına cevap dahi verilmemiştir. Benzeri bir olay da; Pandemi sürecinde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ve öteki belediyelerin kampanyalar ile muhtaçlık sahiplerini desteklemek ismine toplanan bağış meblağlarının nasıl içişleri bakanlığının sürpriz bir genelgesi ile 31 Mart 2020 tarihinde engellendiği hala hafızalardadır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir