Gazeteci Sedat Bozkurt: Demirtaş, “Dışarıda olsam Kandil’e gider, ‘ya beni burada öldürün ya da silah bırakın’ derdim” cümlesinin kendisine ait olmadığını söyledi

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, dünkü yazısındaki “Dışarıda olsam Kandil’e sarfiyat, ‘ya beni burada öldürün ya da silah bırakın’ derdim” cümlesine ait olarak,  Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla kendisine ulaştığını duyurdu.  Demirtaş, kelam konusu cümlesinin kendisine ilişkin olmadığını söyledi. 

Bozkurt Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Selahattin Demirtaş avukatları aracılığıyla bana özel olarak çok kısa bir bilgi notu iletti. Yazımdaki 2 ögeye ait bir düzeltme notu içeriyor. Barış için sarf edeceği eforun bilindiğini lakin yazıdaki cümlenin kendisine ilişkin olmadığını ayrıyeten yazımın bir karar haline dönüşmemiş olsa da HDP’nin kendisini aday olarak düşünmediği kısmına da; ortaklaşarak karar alınacağını belirterek, HDP idaresi ile ortasında gerginlik bulunmadığını da söyleyerek itiraz ediyor Bana özel olarak gönderilmiş olmasına rağmen yazımın çok yaygınlaşması nedeniyle Demirtaş’ın şahane üsluplu ve bol samimi selamlı bilgi notunu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım tez vakitte bunları uzun uzun tartışabilmek için ortamızda olur…” tabirini kullandı. 


Bozkurt yazısında şu sözleri kullanmıştı: 

“Büyüyen, bünyesi genişleyen partileri yönetmek zordur. HDP içinde çok fazla çeşitlilik barındıran ve bunu da önemseyen bir siyasi parti. Fakat sonuçta partiyi yöneten bir irade de mevcut. Ve bu irade uzun vakittir Selahattin Demirtaş’ın “bir bilen gibi” partiye politik rota belirlemesinden, açıklamalarıyla partinin önüne geçmesinden rahatsız. Bunun en somut örneğini cumhurbaşkanlığı seçimlerinde göreceğiz. Türel olarak kasvet çıkacak olmasa bile HDP Demirtaş’ı aday göstermeyi düşünmüyor. Akıllarında bayan bir aday var. HDP ile Demirtaş ortasındaki bu badireye çok vakıf olduğu anlaşılan Erdoğan tartışmaya “bir bidon benzin” ile katılarak Demirtaş’ı abartılı bir biçimde Edirne’den alarak Diyarbakır’da hasta olan anne ve babası ile buluşturdu. (Benzer prosedürü Erdoğan “İmralı’daki Edirne’dekine hesap soracak” diyerek daha evvel de denemişti.) Demirtaş ile HDP ortasındaki tansiyonun çok yükselmesi beklenmiyor. Politik yaklaşım olarak HDP ile Demirtaş birebir noktada. Bu denklemde Abdullah Öcalan’ın konumu merak edilen mevzu. Bir hükümlü olarak, sıradan mahkumların yararlandığı görüşmeleri yapamıyor, tecrit altında tutuluyor. Bu nedenle bir devlet kurumunda da kaldığı unutularak daima “devlet ile görüşüyor” yorumlarına muhatap oluyor. Erdoğan’ın onu seçimlerde devreye sokmak için ikna etmeye çalıştığına kadar pek çok söylenti mevcut. Söylenti çok ancak ondan edinilmiş bir bilgi yok. 

Bu söylentileri ortadan kaldırmak için HDP Eş Genel Liderleri Mithat Sancar ve Pervin Buldan Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. Selahattin Demirtaş’ın da parti disiplini de önemseyerek Öcalan’la görüşmek için müracaatta bulunacağını HDP’ye bildirerek eş genel liderlerden evvel bir cins müsaade istediği de ortaya çıktı. Bu görüşmeler gerçekleşir mi? Gerçekleşirse çok farklı olacağından hiç kuşku yok.

Demirtaş, kendisine ziyarete gelen ve çok önemsediği isimlere değişik açıklamalarda bulunuyor. Ona nazaran “amasız, fakatsız” PKK silah bırakarak sivil siyasetin önünü açmalı. Daha ileri giderek, “Dışarıda olsam Kandil’e sarfiyat, ‘ya beni burada öldürün ya da silah bırakın’ derdim” cümlesini bile kurmuş.

HDP’den de bu görüşleri önemseyen bir küme Kandil’e gitme fikrini tartışmaya açmış. Lakin çok fazla takviye görmemiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir