Guatemala’da Türkiye’den gönderilen fentanil ele geçirildi: 480 varile el konuldu

Guatemala’da Türkiye’den gönderilen sentetik uyuşturucu fentanil ele geçirildi. Guatemala İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran, Türkiye’de çeşitli boyalarda ve vernik imalatında kullanılan alkid reçine olarak kayda geçirilen ve toplamda dört adet konteynerin birinde yapılan incelemelerde, mavi variller içinde tespit edilen uyuşturucunun ölçüsü 240 varile çıktı. Akabinde öteki üç konteynerde de incelemeler yapıldı.

Konuya ait bugün bir açıklama yapan Guatemala hükümeti, ‘Bir Türk gemisinde kimyasal unsur bulunan 480 varile el konuldu’ sözlerini kullandı.

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkiye’den Mustafa Özdemir’in haberine nazaran, Guatemala İçişleri Bakanı David Barrientos, bahisle ilgili açıklamasında, “Ele geçirilen materyalin fentanil olup olmadığına dair alanda yaptığımız birinci testler müspet sonuç verdi” bilgisini paylaştı. Bakan Barrientos, eroinden 50 kat, morfinden 100 kat daha tehlikeli olmasıyla bilinen fentanilin ‘tek kullanımda bile bağımlılık yapan ve dünya çapında milyonlarca insanın vefatına neden olan son derece tehlikeli bir uyuşturucu” olduğunu söyledi.

GUATEMALA LİMANLARINDA ELE GEÇİRİLEN BİRİNCİ FENTANİL

Orta Amerika ülkesi Guatemala, Atlas ve Pasifik okyanuslarına kıyısı bulunması, ABD’ye görece yakın olması üzere coğrafik özelliklerinden dolayı Güney Amerika’dan kuzeye yapılan uyuşturucu sevkiyatında kıymetli bir köprü olarak kabul ediliyor.

Guatemala narkotik gruplarının fentanile el koyduğu geminin de Türkiye’den ayrıldıktan sonra Fransa ve Kolombiya üzerinden Guatemala’nın Izabal eyaletindeki Puerto Barrios Demiryolu Terminali’ne ulaştığı söz edildi. Bu sevkiyatın ehemmiyeti ise Guatemala limanlarında bugüne kadar ele geçirilen birinci fentanil olması.

Sevkiyatın geçtiğimiz günlerde fentanil sevkiyatından tutuklanan iki Meksikalı ve bir Guatemalalı ile ilgisinin olup olmadığı konusunda da soruşturma yürütülüyor.

ABD’DE YILDA 100 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖMRÜNÜ YİTİRİYOR

Uzmanların kilosunun 25 bin dolara satıldığını tabir ettiği fentanilden ABD’de yılda 100 binden fazla kişi ömrünü yitiriyor. Uzmanlar, Meksika’da laboratuvarlarda işlenen uyuşturucunun daha çok ABD’de satıldığını ve 50 eyaletin 48’ine ulaştığını kaydediyor. Resmi bilgilere nazaran, Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 ortasında toplamda 107 bin 735 kişinin fentanil ve türevlerinden yapılan uyuşturuculardan ötürü ömrünü yitirdiği ABD, yasadışı fentanil kaçakçılığını önlemek için Meksika ve Orta Amerika ülkeleriyle de işbirliğini güçlendiriyor.

Öte yandan, uzmanlar Guatemala’nın, Sinaloa ve Jalisco Yeni Jenerasyon Kartelleri üzere Meksikalı uyuşturucu çetelerinin uyuşturucu üretirken kullandıkları hammaddenin giriş kapısı haline geldiğini bildiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir