Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den çok önemli enflasyon açıklaması: Tek haneye ne zaman düşecek?

Hazine ve Maliye Bakanı ve AK Parti Mersin milletvekili adayı Nureddin Nebati CNN Türk ekranlarında gündeme ait açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin açıklamaları özetle şöyle:

KAMU PERSONELİNE YÜZDE 45’LİK ZAM

Sayın Cumhurhurbaşkanımız iktidara geldiği andan itibaren her vakit şu ifadeyi kullanmıştır: Dar gelirli ve sabit gelirli için her türlü önlem alınacaktır. Enflasyonun yüksek olduğu vakitlerde bilhassa, taban fiyatı her yıl ve memur maaşlarını da 6 ayda enflasyona nazaran transferini kural haline getirdik. Biz geçen yıl devir ortasında minimum fiyatı tekrar artırdık. Gerek çalışanlar gerek dar gelirli kesim enflasyon karşısında ezilmesini engelleyecek önlemler aldık. Kamu çalışanlarına yüzd 45’lik bir artırım yapıldı. Biz de kaynağı için hazırlıklar yaptık. Bu yıl seçim olacağı aşikâr, geçen yıl bütçe gelirlerinde önemli bir artış oldu. EYT ile de bir karar çıkacağını bildiğimiz için 1 Ocak’a girerken çok önemli bir nakit istikrarı ile yılı devrettik. Hatta Ulaştırma bakanlıklarına Tarım bakanlıklarına gereksiniminiz var mı diyerek ödenek sağladık. Bütçe çok güçlü bir halde yeni yıla girdik. Kaynak sorunumuz yok.

MEMURUN SEYYANEN ARTIRIM TALEBİ

6 puanlık bir refah hissesi ödemesi var. Toplu mukaveleden ötürü enflasyon farkı da ödeniyor. Bir kural var hiçbir biçimde enflasyonun altında vermedik. Bizim misyonumuz kaynak oluşturmak. Bize ne kadarlık bir marjda çalışabileceğimizi sorar ve biz de kaynağımızı söyler. Genelde Cumhurbaşkanımız da bizi biraz zorlar ve bu kaynağın da üzerine çıkarız.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati CNN Türk ekranlarında gündeme ait açıklamalarda bulundu.

7500 TL ÜZERİ EMEKLİ MAAŞI NE OLACAK?

Bizim bir misyonumuz var. 7500 TL ile hayatını rahat idame ettirmesini sağlamamız gereken bir kitle var. 15 Temmuz’da gerekli çalışmaları yapacağız.

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ ETİKETE YANSIDI MI?

Enerji ödemesinin maaliyeti fazla oldu Türkiye’ye. 20 Aralık’a kadar olan süreçte de bir kur atağı ile karşı karşıya kaldık. Türkiye’deki enflasyonun iki sebebidir bu. Biz geçen yıl Aralık’tan itibaren baz tesiriyle de olsa Enflasyon düşecek dediğimizde çok karşı çıkanlar oldu. Biz geçen yıl 290 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtik. Süreç içinde de sonraki aylarda aldığımız önlemler, güç fiyatlarındaki sakinleşme, tüm emtia fiyatlarında aşağı taraflı hareket, Türkiye’nin enflasyon sebeplerinden birinin tesirinin azalmasına sebep oldu. Döviz kurlarındaki oynaklığın az bir düzeye gelmesi enflasyonun düşmesine daha da katkı sağlayacak. Bizim maksadımız 23,90. Son 6 ayda 42 puanlık bir düşme oldu. Düşüşün tesiri bir anda değil vakitle görülüyor. Petrol fiyatlarının düşmesi, gübre fiyatlarının düşmesi, dövizin olağanlaşması, besin endeksinin Türkiye’nin artık genel endeksin de aşağına seyredeceğiz. Enflasyon aşağı taraflı düşüşe devam edecek. Enflasyon ile gayretimiz batının yaptığı üzere çok sert, sonu ne olursa olsun, beşerler işsiz kalsın anlayışın dışında. Tek haneli enflasyon ile ilgili, çok sert olarak değil kademli olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Yıl sonu olarak 23,90 gayesine ulaşacak halde ilerliyoruz. Birkaç ayda ÜFE’nin TÜFE’nin altına indiğini göreceğiz.

Bugünlerde asıl takip ettiğim şey soğan fiyatları. Bugün mesela Mersin açısından söyleyeyim 7,5 lira hatta 5 liraya kadar fiyatlar. Bir seçime giden ittifakın tüm iktisat formülünü soğan fiyatlarına kurup kampanya yürütmesi üzere bir şey olamaz. Türkiye’de mevsimsel koşullar vardır. 4 mevsimi yaşayan bir ülkeyiz. Batı ülkeleri ile farkı şu, daima İngiltere’yi örnek veririm. Onlar daima birebir maddeyi farklı ülkelerden tıpkı fiyatlarla ithal ederler. Lakin Türkiye’de domatesi kışın kıymetli yersiniz, yazın ucuza yersiniz. Çok üretildiği vakit fiyatlar düşüyor. Limon geçen yıl çok değerliydi. Şu an bahçede toplansın diye bekliyordu, toplanmasını sağladık zira fiyatlar çok düşmüştü.

Bir şeyin istikrarını çok âlâ sağlamamız lazım. Siz enflasyonla gayrette sabah karar aldım akşam sonuç bekliyorum derseniz karşılık alamazsınız. Tarımda da bu türlü. Et için de bu türlü. Üreticiyi kızdırmadan önlemlerimizi daha planlı ve uzun vadeli yapmaya çalışıyoruz. Et fiyatlarının daha planlı yapılması gerekiyor.

Bereketli bir sene oldu. Kuraklık korkusu ile irkilmiştim. Kuralıklık besin fiyatlarının yükselmesi demek zira. Mevsimin Nisan ayı ile birlikte olağanlaşması kuraklık kabusunu çıkardı. Bu yaz çok daha olağan, besin fiyatlarının kendi seyrinde gideceğini bir devir olacak.

TÜİK BİLGİLERİ ÜZERİNE İDDİALAR

Böyle bir şey olamaz. Bunu bütçe görüşmelerinde televizyonlarda her yerde söyledim. Büsbütün spakülatif telaffuzlar. Muhalefetin elinde soğan yok. O kampanyayı yürütemeyince yine TÜİK’e döndü. Bunlar bizim yüzyıllık kurumlarımız. Bunların üzerine çok gittiğinizde o kurumları yıpratmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir