HDP duyurdu: Urfa’da Newroz iptal edildi

Fatma Keber

URFA – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Vilayet Örgütü, yaşanan afetler ve can kayıpları nedeniyle Urfa’da Newroz kutlaması yapılmayacağını açıkladı. HDP de afetlerin akabinde yaşanan can kayıpları ve afetin yarattığı yıkımı münasebet göstererek Newroz programının iptal edildiğini duyurdu.

‘İKTİDARA ÖFKEMİZİ SANDIKLARA YANSITMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

İl örgütünden yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Gönül isterdi ki, açığa çıkan bu toplumsal dayanışma ve mevcut iktidara karşı biriken öfkeyi Viranşehir Newroz alanında bu ruh ile birleştirip haykıralım. Lakin halk olarak yaşadığımız bu kadar acı ve gözyaşına kayıtsız kalamazdık. Bundan ötürü halkımızın bu acısını içimizde hissettiğimizi belirterek Newroz kutlamamızı Urfa bölgesi olarak iptal etmiş bulunmaktayız.”

Açıklamanın devamında, “Her ne kadar Newroz bayramını kutlamasak da içimizde iktidara karşı devleşen demokratik öfkemizi sandıklara yansıtmak için var gücümüzle çalışacağız” denildi.

‘BU NEWROZ’U SARSINTIDA HAYATINI KAYBEDENLERE ADIYORUZ’

HDP Urfa Vilayet Eşbaşkanı Ahmet Atış da Urfa’da sarsıntının yarattığı yıkımı ve son olarak selde 17 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, kentte yas varken Newroz kutlamanın etik olmayacağını belirtti. Atış, “Binlerce insanın konaklayacağı yer dahi yok. Bu Newroz’u sarsıntıda hayatını kaybedenlere adayacaktık. Hala de öyledir, onlara adıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir