HDP’den Karayılan’a aylık 600 bin TL: Vekiller kuryelik yapıyor!

Yasa dışı yollarla elde edilen gelirlerin KCK Türkiye maliyesinden birinci derecede sorumlu kişi tarafından belediyede imardan sorumlu lider yardımcısına iletildiğini, belirlenen ölçü imardan sorumlu lider yardımcısı aracılığı ile diğer bir bireye verilerek Türkiye sözcülüğüne ulaştırıldığı belirlendi. HDP Milletvekillerinin bir misyonu daha soruşturma kapsamında deşifre oldu. PKK’nın elde ettiği parayı, Kandil’deki Murat Karayılan’a milletvekilleri ya da özel kuryeler aracılığı ile aktardığı tespit edildi.

Kobani olaylarına ait HDP eski Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın da ortasında bulunduğu sanıklarla ilgili Ankara merkezli yürütülen Kobani soruşturmasında, saklı şahit ve şüphelilerin sözleri doğrultusunda PKK’nın finans yapılanması deşifre oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Altun’un yürüttüğü soruşturmada Ankara Emniyeti Terörle Uğraş Şubesi gruplarının yaptığı operasyonla yakalanan 18’i tutuklu 89 sanık hakkında 895 sayfalık iddianame hazırlandı. Soruşturmada, PKK’nın HDP’li belediyeler ve milletvekilleriyle kurdukları finans yapılanmasının adeta röntgeni çekildi.

10 yıllık mali verilen incelenmesi sonucu PKK’nın mali yapılanmasında yer aldıkları belirlenen ortalarında PKK elebaşı Murat Karayılan ile HDP’li belediye öbürleri ve milletvekillerinin de bulunduğu 91 kuşkulu hakkında isimli süreç başlatıldı.

Aralarında talimat veren PKK elebaşlarından Murat Karayılan’ın ve HDP’li eski belediye liderleri ile milletvekillerinin de olduğu 89 sanık hakkında ‘Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ ile ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ kabahatlerinden 27,5 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame hazırlandı.

GELİR SARFİYAT KAYNAKLARI TERTİPLİ BİÇİMDE DENETLENİYOR

İddianamede, PKK’nın finans faaliyetlerine ait olarak, örgütün finans idaresinin birinci devirlerde elebaşı Abdullah Öcalan’ın şahsen kendisi ve denetimindeki Merkez Komite ve bu komiteden görevlendirilen bir üye tarafından denetim edildiği fakat vakit içerisinde örgütün muhtaçlığına ve kaynaklarına nazaran daha karmaşık hale geldiği anlatıldı. Örgütün ‘Ekonomik ve Mali Sistemine’ ait, iktisat ve maliye komitesinin koordinesinde ve bütçe sistemi içinde yıllık bir planlamayla yürütüldüğü, mali alana ait, maliye komitelerinin her alanda örgütlendiği, tüm çalışmaların bu komitelerde merkezileştirilmesi ve kontrol şurası oluşturularak her alanda tüm gelir-gide kaynaklarının sistemli biçimde denetlendiği aktarıldı.

ÖRGÜTÜN KAYNAĞI KAÇAKÇILIK, BAĞIŞ, AKTİFLİK VE PARAVAN ŞİRKETLER

Örgütün mali yapılanmasında her türlü kaçakçılık, (uyuşturucu, akaryakıt, sigara, insan, silah, emtia) faaliyetiyle uğraştığı, çeşitli yolsuzluk kabahatleri, kelamda vergilendirme, haraç, hırsızlık, adam kaçırma vb. hareketlere başvurduğu, çeşitli isimler altında halktan para topladığı ve toplumsal etkinliklerden para elde ettiği kaydedildi. İddianamede, yasa dışı finans faaliyetlerinin kaçakçılık ve yolsuzlukların yanı sıra meşru görünümlü faaliyetler, toplumsal aktiflik gelirleri, paravan şirketler, kar hedefi gütmeyen kuruluşlar ve basın yayın faaliyetlerinden de gelir elde edildiği söz edildi.

BİRİNCİ DERECE SORUMLU ‘MURAT KARAYILAN’

İddianamede yer alan Ulaş isimli zımnî şahit tabirinde, KCK Türkiye maliyesi ve HPG maliyesi yapılanmaları mevcut olup tüm bu maliye yapılanmalarından KCK yürütme kurul üyesi Cemal kod isimli Murat Karayılan’ın birinci derecede sorumlu olduğunu söyledi. KCK Türkiye mali yapılanmasının ikiye ayrıldığını söyleyen kapalı şahit Ulaş, “Türkiye metropollerindeki çalışmaları HDP, DBP genel saymanı ve vilayet saymanları, ayrıyeten görevlendireceği sağlam, örgüte bağlı, sağlam şahıslar oluşturur. Bu şahıslar iş insanlarından bağış, yardım ismi altında örgüt ismine vergilendirme faaliyeti yürütür. Geçmiş devirlerde iş insanlarından örgüt ismine alınan bu paralar direkt vergilendirme ismi altında toplanıyordu. 2000 yılından sonra tekrar örgüt ismine alınan bu paralar bağış, yardım ismi altında alınmakla birlikte toplanan bu paraların karşılığında rastgele bir makbuz verilmez” dedi.

HDP’NİN KAMPANYA GELİRLERİ PKK’YA

KCK Türkiye maliye faaliyetlerinin öteki kıymetli ayağının da Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde BDP, HDP, DPB üzere partilerin kazanmış olduğu belediyelerdeki ihale, ruhsat, imar süreçleri üzerinden yürütüldüğünü söyleyen zımnî şahit, yeniden bu bölgedeki iş insanlarından alınan yardım bağışı ismi altında para toplanarak KCK Türkiye maliyesine aktarıldığını söz etti. Saklı şahit, KCK Türkiye maliyesi tarafından KCK Türkiye sözcülüğüne aylık 600 bin lira verildiğini, bu bütçenin yetmemesi halinde, ilgili ay içerisinde hareket, aktiflik için gerekli olan ekstra bütçe talep edilerek maliye tarafından karşılandığını kaydetti.

KCK Türkiye maliye komitesinin yanı sıra KCK Türkiye maliye denetleme komitesinin de bulunduğunu tabir eden bâtın şahit bu komite BDP, HDP, DBP vilayet ilçe saymanları ile tüm kuruluşların saymanlık faaliyetlerini planladığını, organize ettiğini ve denetlediğini söyledi.

Söz konusu faaliyetlerin yanı sıra BDP, HDP ve DBP’nin vilayet ve ilçe teşkilatlarının bulunduğu yerlerde çeşitli isimler altında farklı kampanyalar düzenlendiğini aktaran kapalı şahit sözüne, bu kampanyalarda takvim, anahtarlık, rozet, fitre, zekât, kurban derileri, nevruz kartları, lüks otellerde yemek ve kahvaltı tertipleri vb. faaliyetler ile KCK Türkiye maliyesine aktarılmak üzere gelir elde edildiğini de ekledi.

‘TÜRKİYE GENEL MALİYESİNE YÖNELİK MUHTEMEL OPERASYONU ÖNLEMEK İÇİN KURULDU’

Gizli şahit, örgütün lüks otellerde düzenlenen yemek ve kahvaltı tertiplerini siyasi partiler üzerinden düzenlediğini, davetiye üzerinden tertibe gelen şahıslardan para topladığı üzere, yemek yahut kahvaltı sırasında konuşma yapması için seçilen iş adamı tarafından örgütsel ajitasyon içerikli konuşması sonrası yeniden bağış ismi altında yüksek ölçülerde para toplandığını söz etti.

Maliye denetleme komitesinin aslında Türkiye genel maliye komitesini korumak hedefiyle oluşturulduğunu belirten zımnî şahit, KCK maliye denetlemeyi görünür kılarak devlet ünitelerinin tüm dikkatini buraya çektiklerini, Türkiye genel maliyesine yönelik mümkün takip, operasyon üzere durumları engellemeye dönük oluşturulmuş bir yapı olduğunu kaydetti.

GİZLİ ŞAHİT PARA TRAFİĞİNİ TEK TEK ANLATTI

Gizli şahit, KCK Türkiye maliyesi Türkiye genelindeki tüm örgütlü yapılara aylık olarak sistemli örgütsel çalışmalarda kullanılmak üzere para verdiğini söyledi.

Gizli şahit, PKK elebaşı Murat Karayılan’ın talimatı ile HDP’li belediyeler aracılığıyla Kandil’e giden para trafiğini anlatarak, “Bu paraları, bayan örgütü (DÖKH, KJA, TJA),Gençlik örgütü(legal, illegal), Serhildan komitesi, 78’ler derneği, Rojava derneği, MEYA-DER, GÖÇ-DER, TUHAD-FED/ TAY-DER, Cezaevleri, Cezaevleri Dış Uyum, Barış Kümesi, DTK, DBP, Lokal İdareler Komitesi, Bilim Aydınlanma ve Eğitim Komitesi, Barış Annelerine verir.

KCK Türkiye yürütmesine her ay tertipli olarak verilen 600 bin Türk liralık bütçe dışında, örgütçe ehemmiyet atfedilen 15 Şubat, 8 Mart, 21 mart (nevroz), 1 mayıs, 18 mayıs, 15 ağustos 9 ekim, 27 kasım vb. kıymetli günlerde, panel, seminer, çeşitli salon toplantıları, anmalar, kutlamalarda, her türlü aksiyon, aktiflikte bayrak, flama, poster, pankart, bildiri, döviz, stiker, billboard vb. genel ve lokal seçimlerde, (yaklaşık 25-30 trilyon bütçe ayrılır) hava yahut karayolu ile Erbil’e ve Kandil’e kanunî yollardan gideceklerin gidiş dönüş yol masraflarında, karayolu ile Kandil’e, yasa dışı yollardan gidiş-dönüş masraflarında, kanunî – yasa dışı gidişler, takım, yarı takım, kanunî çalışan, STÖ temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Emek Hareketi Bileşenlerinin gidiş dönüş masraflarında, örgüte rapor, bilgi, evrak sunmak isteyenlerin gidiş dönüş masraflarında, aile, aşiret, toplumsal meselelerini örgüt aracılığı ile çözmek için Kandil alanına gidenlerin gidiş dönüş masrafları için aylık gelen para haricinde para aktarılır. Aylık dağıtılacak para ölçüsü Kandil’de bulunan KCK maliye sorumlusu Cemal kod Murat Karayılan’ın onayından geçtikten sonra dağıtılır.

Bu para trafiği KCK Türkiye maliyesinden birinci derecede sorumlu kişi tarafından belediyede imardan sorumlu lider yardımcısına iletilir, belirlenen ölçü imardan sorumlu lider yardımcısı aracılığı ile diğer bir şahsa verilerek Türkiye sözcülüğüne ulaştırılır. Böylece para trafiği sağlanmış olur. HDP yahut DBP’nin kazanmış olduğu belediyelerin imardan sorumlu lider yardımcıları ihale, imar ve ruhsat süreçlerinde kayıt dışı alınan paraların KCK Türkiye genel maliyesine aktarır. Oradan da milletvekilleri yahut özel kuryeler aracılığı ile Kandil’de bulunan KCK yürütme kurul üyesi Murat Karayılan’a aktarılır” dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir