Putin-Erdoğan zirvesi uluslararası basında manşet oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Astana’daki buluşması, memleketler arası basında geniş yer buldu. Erdoğan’ın kelamlarına vurgu yapan medya organları, Putin’in Türkiye formülüne de geniş yer ayırdı.

Al Jazeera, Putin’in Türkiye teklifini öne çıkardı. Haberde, “Rusya cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Kuzey Akım boru çizgisi hasarından sonra gazı AB’ye yönlendirmek için en yeterli yolu sunduğunu söyledi” denildi. Erdoğan’ın tahılın az gelişmiş ülkelere sevkiyatı için hazırız bildirisi verdiğinin altı çizildi.

New York Times (NYT) bu gelişmeyi, “Putin, Türkiye’yi Gaz Merkezi Yapmayı Teklif Etti” başlığı ile okurlarına duyurdu.  Haberde, Erdoğan’ın teşebbüsleri ile tahıl ve gübre sevkiyatı krizinin çözüldüğüne vurgu yapıldı.

Euronews, “Putin Türkiye’ye gaz merkezi hayali satıyor” yorumunda bulundu. Kelam konusu haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ile devam eden ticari bağlarını savunarak, Ankara’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarında ablukaya alınan tahıl ihraç etmesine müsaade vermek için Temmuz ayında müzakere ettiği mutabakatın altını çizdi” denildi. Tahılın az gelişmiş ülkelere ulaştırılması davetine değinilen haberde, Erdoğan’ın “Türkiye ve Rusya’nın adımları birtakım etrafları rahatsız edecek olsa da, az gelişmiş ülkeleri sevindirecek” kelamlarına de yer verildi.

Yunan Kathimerini gazetesi tepeyi “Putin Türkiye’yi gaz merkezi yapmak istiyor” yorumu ile okurlarına sundu.

Voice of America (Amerika’nın Sesi) iki önderin son üç ayda dördüncü kere bir ortaya geldiklerinin altını çizdi. Haberde, “Erdoğan, Rus deniz kuvvetleri tarafından ablukaya alınan Ukrayna tahılının Dünya pazarlarına girmesine müsaade veren Birleşmiş Milletler aracılığındaki muahedenin muvaffakiyetini artırmak istediğini söyledi” tabirine yer verildi.

Mısır basını da Erdoğan’ın iletilerini manşetine taşıdı. “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna savaşının durdurulması davetini yineledi” denilen haberde, Erdoğan’ın önceliğin akan kanın durdurulması olduğunu belirttiğinin altı çizildi.

Alman Deutsche Welle haberi, “Putin, Erdoğan’a ‘gaz merkezi’ planı önerdi” başlığı ile sundu.

İngiliz iNews “Rusya, Türkiye’ye gaz imparatorluğunda bir pay teklif ediyor” yorumunda bulundu.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir