Kırklareli’nde bin yıllık Balkan geleneği ‘Koleda’ kutlandı

Kırklareli‘nde bin yıllık Balkan geleneği ‘Koleda’ kutlandı

Bin yıllık gelenekte dehşet dolu anlar yaşandı

KIRKLARELİ – Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde Balkan geleneği olan Koleda büyük bir coşkuyla kutlandı.

Trakya’nın çeşitli bölgelerinde farklı isimlerle düzenlenen dehşet geceleri, Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde ‘Koleda’ ismiyle kutlanıyor. Bin yıldır kutlanan klasik ‘Koleda’ gecesine katılanlar, beyaz çarşaf ve çeşitli kostümler giyip yüzlerini boyayarak konutların camlarını çalıp mahalleliyi, esnafı korkuttu.

Geceye katılan Sedef Yörük, büyük bir coşkuyla bu geceyi beklediğini vurgulayarak, “Bu gece koleda Büyükmandıra’nın, Balkanların bin yıllık geleneğini kutluyoruz. Bu akşam insanları korkutacağız. Gayemiz makus ruhları korkutup kaçırmak. Çeşitli cümbüşler ile eğleneceğiz. Her sene değişik makyajlar yapmaya çalışıyoruz. Ben vampir makyajı yaptım, arkadaşım rahibe makyajı yaptı, öteki 2 arkadaşım cadı makyajları yaptı. Bu türlü her sene makûs ruhları korkutmak için vahim olmaya çalışıyoruz. Etraf vilayetlerden, ilçelerden beşerler katılıyor” dedi.

Edirne’den gelen kostümlü bir vatandaş bu gecenin koledası olduğunu tabir ederek bal kabağı yiyip insanları korkutacağını söyledi.

Belediye binasının önünde toplanan küme kortej halinde korkutarak Kültür Parkına geldi. Parkta bulunan çeşitli platformlarda vatandaşlar fotoğraf çekildi. Daha sonra koleda gecesi konserle devam etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir