Kısa Gıda Tedarik Zinciri ile tüketiciye doğrudan ulaşılıyor

İSTANBUL (İGFA) – Sabri Ülker Vakfı’nın 2020 yılından beri bağlantı ve yaygınlaştırma ortağı olarak yer aldığı agroBRIDGES projesi, Vakfın mesken sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen final konferans ile muvaffakiyet ile tamamlandı.

Konferans, projede yer alan 15 farklı ülkeden konuşmacıların iştirakiyle gerçekleşti.

Konferans ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabri Ülker Vakfı Genel Sekreteri Hasret Üliç Çatar “Yaklaşık 150 çiftçi ve paydaşın eğitim aldığı projede, kısa besin tedarik zinciri kavramının ülkemizde yaygınlaştırılması konusunda kıymetli bir adım attık” dedi.

Üreticilerin direkt tüketicilerle buluşması ile hem kârlarını artırmayı, hem de daha şuurlu bir üretim modeli benimsemelerini amaçlayan bu proje tarımın ve çiftçilerin gelişmesine katkıda bulunduğunun altını çizen Hasret Üliç Çatar, “Gıda ve tarım alanında faaliyet gösteren 400’den fazla paydaş bu projeye dahil oldu. Tüketiciye direkt satış yapan çiftçilerin sayısında artış yaşandı. Yaklaşık 150 çiftçi ve paydaş, Sürdürülebilir Besin Tedarik Zincirleri konusundaeğitim aldı. Projeye katılan çiftçilerin karlılığı ve münasebetiyle gelirlerinde değerli ölçüde artış gözlemlendi. Sabri Ülker Vakfı olarak bu projenin ortağı olmak ve besin paydaşlarının desteklenmesine katkı sunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Proje sayesinde çiftçiler direkt tüketiciye ulaşarak kısa besin tedarik zincirine takviye vermesi sağlandı.

2020 yılında başlatılan projenin emeli, aracı marjını en aza indirerek besin üreticilerinin gelirini artırmak için Kısa Besin Tedarik Zincirlerine dayanan sürdürülebilir iş ve pazarlama modellerini geliştirmekti. Bu amaç doğrultusunda, 3 yıl boyunca farklı ülkelerde yürütülen çalışmaların sonuçları, proje final konferansında paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir