Mobilya sektörü dış ticaretin gözdesi oldu

ANTALYA (İGFA) – İhracatını son yıllarda istikrarlı bir biçimde yükselten, hem Türkiye’nin ihracatından aldığı hissesi hem de global pazardaki hissesini artıran Türk mobilya bölümü dış ticarette en çok fazla veren 3 bölümden biri oldu.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) Kastamonu Entegre’nin ana sponsorluğundaAntalya’da gerçekleştirilen üye toplantısında, bölümün gündemindeki mevzular ele alınarak yakın gelecekteki piyasalar ve beklentiler üzerinde duruldu.

MOSDER İdare Heyeti Lideri Mustafa Balcı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bölümün dinamizmi ve üretim artışından kelam etti. Balcı, “sektörümüz, gerek üretimi gerek ihracatı ile iktisadın en dinamik ögesi haline gelmiştir. Sektörelbazda baktığımızda üretim, ciro, ihracat ile istihdam üzere temel datalarda daima bir güzelleşme ve yükseliş görmekteyiz” dedi.

MOSDER’e üye 70 firma temsilcisinin ve konukların katıldığı, Kastamonu Entegre’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 17-19 Kasım tarihli Antalya toplantısında bir sunum yapan ekonomist Dr. Bader Arslan, kesimin şimdiki tablosunu ortaya koydu.

Arslan’ın yaptığı sunuma nazaran, 2021 yılı itibariyle 43.428 firma ile imalat sanayindeki firmaların yüzde 9,8’i mobilya dalında faaliyet gösteriyor. Üretim kıymeti 9,5 milyar dolar olan mobilya bölümü, imalat sanayi çalışanlarının yüzde 5’ini istihdam ediyor.2001’de 250 milyon dolar civarında olan Türkiye’nin mobilya ihracatı, 2022’de 5,3 milyar dolara yükseldi. Bu devirde kesimin ihracatı 21 katına ulaştı. Türkiye’nin ihracatından aldığı hissesi ise binde 8’den yüzde 2,1’e çıkaran mobilya dalı, Türkiye’nin milletlerarası pazarlardaki pozisyonunu da yükseltti. Dünya mobilya ihracatında Türkiye’nin hissesi 2022’de yüzde 1,7 ile en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu gelişmelerle dünya sıralamasında üst sıraları zorlayan Türk mobilya ihracatçıları, Türkiye’yi global mobilya dış ticareti liginde 8. sıraya yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir