Okul mühürlendi, öğrenciler sokakta kaldı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde faaliyet gösteren Fethiye Birey Eğitim Kurumları, okul sahibinin kabahat kapsamında kontrole tabi olması nedeniyle 2 Kasım’da kapatıldı. Çocuklar ortada kaldı, veliler vakitsiz kapatmaya karşısında büyük şaşkınlık yaşadı.

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ovacık Mahallesi’nde çoklukla yabancı öğrencilerin tercih ettiği,  Fethiye Birey Eğitim Kurumları, okul sahibinin cürüm kapsamında kontrole tabi olması nedeniyle 2 Kasım’da kapatıldı. Çocukları ortada kalan veliler bu vakitsiz kapatmaya reaksiyon gösterdi.

Ana, birinci ve ortaokul sınıflarından oluşan Birey Eğitim Kurumları’nda çocuğunun okuduğunu belirten direktör Alpay Çabuk SÖZCÜ’ye konuştu.

Çabuk, “Okulda tahsil gören öğrenci velilerine son dakikada Whatsapp yolu ile açıklama yapılmadan yalnızca ‘okulumuz kapatılmıştır’ iletisi atılınca durumu öğrendik. Tamam, okulun sahibi kabahat işlemiş olabilir, o vakit bu okulu öğretim yılı başında açmayacaktınız. Ders yılı ortasında okul mu kapatılır?” dedi.

OKUL KAPILARI MÜHÜRLÜ 

Mesajı alır almaz okula gittiklerini, kapıların mühürlendiğini ve içeride kimse olmadığını da belirten Çabuk, kelamları şöyle sürdürdü:

“Okul 6749 Sayılı Kanunun 2 Unsurunun 3 Fıkrası (Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum yahut kümelere ya da terör örgütlerine üyeliği yahut iltisakı ya da bunlarla irtibatı belirlenen ve ekli listelerde yer almayan özel ve vakıf sıhhat kurum ve kuruluşları, özel öğretim kurum ve kuruluşları ile özel öğrenci yurtları ve pansiyonları, vakıflar, dernekler, vakıf yükseköğretim kurumları, sendikalar, federasyonlar ve konfederasyonlar, ilgili bakanlıklarda bakan tarafından oluşturulacak kurulun teklifi üzerine bakan onayı ile kapatılır. Bu fıkra kapsamında kapatılan kurum ve kuruluşlar hakkında da ikinci fıkra kararları uygulanır) uyarınca olağan üstü hal kapsamında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile mühürlenmiş durumdadır’ yazısı asılmış.

Okulda Türk öğrencilerin yanı sıra birçok yabancı öğrenci eğitim alıyor. Öğrencilerin okul tüm ders kitap, defter ve kırtasiye materyalleri okul içinde kaldı. Ödenen okul aidatları, servis masrafları ve okulda kalan gereçleri geri alabilmek için maliyeye müracaat edilmesi gerekiyormuş.”

ÖĞRENCİLER EN GEÇ CUMA GÜNÜNE KADAR FARKLI OKULLARA DAĞITILACAKTI

İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğünce çocukların en geç geçtiğimiz cuma gününe kadar farklı okullara dağıtılacağı bilgisi verildiğini ama hâlâ bununla ilgili bir ses çıkmadığını da kelamlarına ekleyen Alpay Çabuk şöyle konuştu:

“Önce Cuma dendi. Sonra bir hafta içinde öğrenciler çeşitli okullara yerleştirilecektir diye bir yazı gönderildi. Tüm veliler merak içindeyiz. Çocuklarımız daha uzak okullara gönderilecek olursa bu sefer de servis ve fiyatı sorunu ortaya çıkacak.

Madem ki okul sahibinin bu türlü bir takibatı kelam konusuydu okulun yeni eğitim devrinde kayıt yapmasına neden müsaade verildi? Okul sahibinin cürüm kapsamında kontrole tabi olmasının cezasını neden yüzlerce öğrenci öğretmen ve okul çalışanı çekmek zorunda mı?

Okula devletin ilgili makamlarınca atanacak kayyum ve yeni bir takım ile eğitim devam edemez miydi? Okulun birçok yabancı öğrencisinin olması nedeni ile eğitimin durdurulması memleketler arası bir skandal olarak nitelendirilecektir. Bunu kimsenin düşünmemesi de ayrıyeten düşündürücüdür.”

EĞİTİM ÇOCUKLARIN ANAYASAL HAKKI

Az mevcutlu ve butik okul olması nedeniyle burayı tercih ettiğini, bu nedenle İstanbul’dan Fethiye’ye taşındıklarını da kelamlarına ekleyen Alpay Çabuk, “Okuldan, eğitiminden mutluyduk. Bizim anlayamadığımız madem bu okulun sahibi bu türlü bir hatadan yargılandım, denetimli özgür bırakılmış o vakit neden bu eğitim dönemi başında okul açıldı? Diyelim ki açıldı o vakit okulu ders yılı ortasında kapatmak anayasal hakkımızın elimizden alınması demektir. Okul sahibinin işlediği cürüm öğrencileri neden ilgilendirsin? Toplumsal devletin anayasasına bakılmalı. Bakın o okulda Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını çocuklarımızla daima birlikte kutladık. Zati salgın periyodunda çocuklarımızın eğitiminde zahmet olmuştu. Çok acil tahlil getirilmeli” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir