‘Önlem alınmazsa sokaklar zombilerle dolacak’

UYUMDER Lider Yardımcısı Yaşar Erbil, eylül ayında İstanbul Bağcılar’da unsur kullandığı tez edilen gencin işlediği canavarca cinayetin ders olması gerektiğini, bu tehlikeli unsur kullanımı ile ilgili önlemler uygulanmadığı takdirde benzeri olayların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu aktardı. Kendi çocuğu da bağımlı olunca uyuşturucu ile gayret etmek gayesiyle dernek kuruluşunda yer alan ve hala derneğin lider yardımcılığı vazifesini yürüten Yaşar Erbil, kısaca ‘met’ olarak tanımlanan metamfetaminin kullanımının süratle arttığını ve sonuçlarının korkutucu olduğunu belirtti. Erbil, tedbir alınmadığı takdirde yakın vakitte sokaklarda bu maddeyi kullananların ‘zombi’ üzere dolaşmasının kaçınılmaz olduğunu lisana getirdi. Erbil, “İsimlerini saymak istemiyorum ancak ‘zehirli maddeler’ olarak söyleyeyim; uyuşturucu unsur kullanan kardeşlerimin düne kadar çabucak hemen hepsi birbirinden çok tehlikeliydi lakin bu ‘met’ denilen illet bütün Türkiye’ye süratle yayıldı. Sahiden en büyük düşüncemiz beyindeki hücrelere ziyan veriyor. Beyindeki hücrelerde maalesef aşikâr bir kısmı yalnızca başlangıçta şayet akıl ve ruh hastalığı hastanesinde tedbire boyutunda çabucak müdahale ederlerse beyefendisine elektroşok verilerek uyutuluyor ve makul bir kısmın yenilenmesi sağlanıyor lakin belirli bir müddetten sonra maalesef katiyen bunlar yenilenmiyor, yaşayan bir meyyit üzere ne yaptığını bilmiyor. Bunu kendi evlatlarımızda da yaşadık. İnanın ben kendi evladımı bile tanıyamadım. Geçen haftalarda biliyorsunuz vahim bir olay oldu. Uzun yıllar bir bağımlılığın sonucu bu. Bunun önüne geçmezsek inanın endişe sinemalarındaki zombilerden hiç fark kalmayacak. Büyük kentlerde zati bunlar başladı” dedi.

‘SADECE GENÇLER DEĞİL ORTA YAŞ KÜMESİ DA VAR’

Gençlerin yanı sıra orta yaş kümesi bireylerin de UYUMDER’e geldiğini vurgulayan Erbil, “Sadece Isparta UYUMDER değil şu anda inşallah Kocaeli’de bir rehabilitasyon yeri açılmak üzere Osmaniye’de bayanlar rehabilitasyon merkezi açılmak üzere ancak pilot kent olarak bütün büyük kentlerde bu proje kapsamında bir an evvel rehabilitasyon merkezleri yapılması gerekiyor. Biz Sıhhat Bakanlığı’ndaki 21 günlük arınma sürecinden sonraki hayata adaptasyon dediğimiz ve Danimarka narconon sistemi yapılan detoks ile kendi vilayetlerimize ve açılacak rehabilitasyon merkezlerine uygulanmasını istiyoruz. Katiyetle bu çocuklarımızın bir an önce arınmaları lazım. Kendi öz akrabam da bu işin içinde. Kendisi 10 yıl cezaevinde yattı çıktı, 1 yıl dayanabildi tekrar geri dönüş yaptı” diye konuştu.

Yıllardır uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyenlerle iç içe olduğunu vurgulayan Erbil, husus kullanımı, ticareti üzere hatalardan tutuklananların bu müddet içinde büsbütün arınmaları için cezaevlerinde sauna ve detoks alanları oluşturulması gerektiğini, aksi takdirde tahliye olduktan sonra bağımlılıktan kurtulma talihinin az olduğunu belirtti.

Metamfetamin bağımlısı oldukları için UYUMDER’de bir müddettir tedavi olan 2 bağımlı da DHA’ya yaptıkları açıklamada, bu hususun ne kadar ziyanlı olduğunu, yaşadıklarını anlattı. 40 yıldır bağımlı olduğunu söyleyen H.A.B. (54), yaklaşık 10 yıldan bu yana da metamfetamin kullanıcısı olduğunu vurguladı. H.A.B., “Ben alkol bağımlısıydım. Bir arkadaşım alkolden kurtulmam için bir ilaç olduğunu söyledi ve o vakit ne olduğunu bilmediğim bu illetle tanışmış oldum. Birinci başlarda kendimi çok yeterli hissettim. ‘Bana bir şey olmuyor’ diyordum, alkolü de bırakmıştım lakin hiç uyku uyuyamıyordum. 15 gün hiç uyumadan durduğumu, uyuduğumda da tuvalete bile kalkmadan 15 gün boyunca uyuduğumu bilirim. Lanet bir uyuşturucuya başlamış oldum” dedi.

‘İNSANA HER BERBATLIĞI YAPTIRIR’

Bağımlılıktan kurtulmak için 2 aydır UYUMDER’de ilaçsız tedavi gören H.A.B., bu yasaklı unsurun çok tehlikeli olduğunu belirterek, “İnsana her türlü berbatlığı yaptıracak kadar makûs bir şey bu. Kişiliğini, benliğini kaybettiriyor, lanet bir insan olmaya itiyor. Güya ben öldüm de içime diğer bir insan girmiş üzere düşünün. 2 aydır buradayım, 1 ay da köyde tecrit edildim, 3 aydan beri unsur kullanmıyorum. Aslan üzere oldum ya. Rengim geldi, yüzlerim çöküktü, oralar doldu. Kendimi buldum. Sakın bulaşmasınlar. Bir seferden bir şey olmaz diye bir şey yok. Bir sefer kullandın mı ardı geliyor” diye konuştu. 

Aydın’ın Söke ilçesinde bir periyot resmi kurumda daire müdürlüğü yapan S.Y., memuriyet periyodunda de yasaklı maddeyi bilinmeyen kapalı kullandığını ve 10 Kasım merasimlerinde unsurun tesiriyle halüsinasyon görerek bağırmaya başladığını anlattı. 3 aydır UYUMDER’de tedavi gördüğünü kaydeden S.Y., “Tören sonrası unsur tesiriyle olay çıkarmam nedeniyle vazifemden alındım ve artık ziraat mühendisi olarak diğer bir ilçeye atandım. Geçen günlerde Bağcılar’da yaşanan bahtsız bir olay var. Tıpkı şeyi ben 10 Kasım merasimlerinde yaşadım. Bana 1 gün sonra bu türlü böyle yaptın dediklerinde inanamadım hatta Youtube’da imgeleri olmasına karşın utancımdan izleyemedim. Kendime yakıştıramadım. Metamfetamin kullanan bir insan bir işi, gördüğü bir hareketi yani Bağcılar’daki annesinin başını kesmesi üzere yapmama ihtimali yok. Kimse bundan emin olamaz ve kimse bunu yadırgarken, yargılarken gerisinde yatan sebebi bilmeli. Bu husustan sonra o anda geçirdiği bir atak, bir halüsinasyon, farklı bir his bozukluğu bunu yaptırabilir. Çok tehlikeli bir husus ben bunu şahsen yaşayarak anlattığım olayla aktardım. Ben tekrarının yaşanmaması için bir an evvel önlem alınmasını ve ardında yatan sebeplerin araştırılmasını tavsiye ediyorum. Bunu kullanan kimse anne- babasını da çocuğunu da kesebilir her şeyi yapabilir” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir