Seçimlerde promosyon ürünlerine 2 milyar lira harcanacak

Promosyon Eserleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (PROMOTÜRK) İdare Şurası Lideri Mehmet Yücetürk, AA muhabirine, dal olarak birçok eser kümesinde geniş eser portföyüne sahip olduklarını söyledi.

Geçmişte eşantiyonlarla işe başlayan bölümün, kurumsal ikram ve tanıtım eserleri boyutuna geldiğini belirten Yücetürk, seçimlerde de hem partilerin hem milletvekili aday adaylarının kendi tanıtımlarını yapmasında en değerli aracın promosyon eserleri olduğunu bildirdi. Yücetürk, “Promosyon dalı için seçim periyotları işlerimizin en ağır olduğu periyotlardır. Bilhassa seçime son bir ay kala kesimimiz daha da ağırlaşıyor. Birçok eser kümesiyle seçim periyodunda partilere ve milletvekili aday adaylarına hizmet veriyoruz. Bu periyotta en çok bayrak, şapka, anahtarlık, kalem ve baskılı çanta üzere eserler tercih ediliyor.” dedi.

Yücetürk, promosyon eserlerinin, partilerin ve milletvekili aday adaylarının tanıtımlarındaki kıymetine işaret ederek, promosyon harcamalarının yapılacak seçimlerde kesime 2 milyar lira civarında katkı sağlamasını beklediklerini lisana getirdi.

– “Bayrak üretiminde üç vardiya çalışılıyor”

Seçim periyotlarının vazgeçilmez promosyon eserinin bayrak olduğuna dikkati çeken Yücetürk, “Şu anda bayrak üretimi yapan üye firmalarımız üç vardiya olarak çalışıp olağan kapasitelerini üç kat artırmış durumda. Ayrıyeten ek kapasiteler oluşturarak talebi karşılamaya çalışıyorlar. Pazarlamada en kıymetli emel görünür olmaktır. Seçim devrinde de araç ve bina giydirmesi, poster üzere promosyon eserlerine talep çok fazla artmaktadır.” diye konuştu.

Yücetürk, dalın, üzerine baskı yapılabilen bütün eserleri kapsadığını belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Sektörde çeşitlilik çok fazla lakin promosyon kesiminin seçim periyoduna verdiği eserler seçim atmosferine ve kaidelere uygun olarak belirleniyor. Klasik şapka, kalem, çanta ve tişört üzere eserler yanında, konut hanımlarına yönelik plastik tepsiler ve mesken gereçleri de öne çıkıyor. Bilhassa son yıllarda irtibatın kıymeti artmaktadır. Bu nedenle bilhassa teknolojik eserler artık promosyon bölümünün vazgeçilmezi olup, seçim devirlerinde de tercih edilen eserler ortasında yer alıyor. Bilhassa powerbank ve USB’ler bu periyotta en çok tercih edilmeye başlanan teknolojik eserler olarak ön plana çıkıyor.”

– Kısıtlı vakitte, ağır üretim

Milletvekili olmak isteyenlerin, partilerin harcaması dışında kendi ferdî seçim harcamalarını da yaptığına işaret eden Yücetürk, parti genel merkezlerinin ise daha çok toplu alım gerçekleştirdiğini söyledi. Yücetürk, satın alınan eserler adet bazında yüksek olduğu için fiyat açısından en uygun alımın yapılabildiğini lisana getirerek, “Bu devirde üye firmalarımız muhakkak kampanyalar oluşturarak hem indirimler gerçekleştiriyor hem de aday adaylarına fiyat ve ödeme konusunda kolaylık sağlıyor.” sözünü kullandı.

Yücetürk, bölümdeki eserlerin kişi ya da kuruma özel hazırlanması nedeniyle üretimle ilgili evvelce planlama yapılamadığını belirtti. Bu nedenle gelen siparişlerin anlık olarak sürece alındığını ve muhakkak vakit kısıtı içinde tamamlandığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Kısıtlı vakit içinde çok önemli adetlerde üretim yapılmaktadır. Bu üzere durumlarda üye firmalarımız tahlil ismine, üç vardiya formunda 24 saat aralıksız üretim yapıyor. Artık pek çok eser Türkiye’de üretilmektedir. İthal eser kümesinde ise yalnızca teknolojik eserler yer alıyor. Ana tüketilen eser kümeleri Türkiye’de yerli ve ulusal kaynaklar kullanılarak üretiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir